Tyle Polacy wydadzą na Boże Narodzenie! Inflacja szaleje... Podano konkretne kwoty

2021-12-02 5:57
Prezenty
Autor: Bru-nO/CC0/pixabay.com

Na Boże Narodzenie wydamy średnio 2 129 zł., tj. o 11 proc. więcej niż w ubiegłym. Na prezenty przeznaczymy średnio 333 zł, czyli o ponad 55 proc. więcej niż w minionym roku. Nie będziemy także oszczędzać na żywności i napojach. Zamierzamy wydać na nie 944 zł i średnio będzie to koszt o 10 proc. wyższy niż w ubiegłym roku – czytamy w raporcie Deloitte.

Jak zaznaczają analitycy Deloitte, w tegoroczne święta Polacy dużo więcej wydadzą na podróże. Ma to oczywiście związek głównie z pandemią koronawirusa. W zeszłym roku rząd wyraźnie odradzał odwiedzanie rodziny, szczególnie osób starszych. W tym roku Polacy zamierzają to sobie odrobić.

Na ten cel przeznaczymy średnio 333 zł, czyli o ponad 55 proc. więcej niż w minionym roku. Nie będziemy także oszczędzać na żywności i napojach. Zamierzamy wydać na nie 944 zł i średnio będzie to koszt o 10 proc. wyższy niż w ubiegłym roku” – czytamy w raporcie Deloitte.

Pod choinką znajdziemy przede wszystkim kosmetyki i zabawki. Na elektronikę raczej nie ma co liczyć.  Dużą popularnością cieszą się także książki.  Okazuje się, że średnio każdy z nas kupi po siedem prezentów. Aż 63 proc. z tych prezentów trafi do dzieci. 

Czytaj także: Coraz większa drożyzna! Co podrożało najbardziej? Nowy koszyk cenowy

W tym roku będą to przede wszystkim kosmetyki i perfumy, takie zakupy deklaruje 56 proc. ankietowanych. Drugą najpopularniejszą kategorią, którą wskazuje 50 proc. badanych, są gry i zabawki. Dużą popularnością cieszą się także książki z 46 proc. wskazań. Rozczarowani mogą być fani elektroniki – ponad 85 proc. osób nie planuje tego typu zakupów. W tym roku po raz pierwszy zadaliśmy także pytanie o emocje związane z zakupami świątecznymi. Jak można było przypuszczać, największą przyjemność sprawi kupowanie prezentów najbliższym. Najbardziej zaś stresujący i czasochłonny będzie wybór podarunku dla współpracowników – mówi Natalia Załęcka, CMO Advisory Leader, Head of Marketing Transformation, Deloitte.

Świąteczne zakupy podczas pandemii. Prezenty w czasach zarazy

Według Deloitte prawie połowa (47 proc.) świątecznego budżetu zostanie wydana w sklepach online. W sklepach stacjonarnych kupujemy przede wszystkim żywność i napoje (85 proc.). Kanały online będziemy wybierać przy produktach związanych z podróżami i spędzaniem czasu wolnego (71 proc.) oraz poszukując elektroniki (64 proc.) i zabawek czy książek (63 proc.).

Co ciekawe, w pozostałych kategoriach różnice nie są już tak znaczące. Ci, którzy decydują się na zakup kosmetyków, odzieży, dóbr luksusowych, telefonów czy artykułów sportowych, równie chętnie wybierają sklepy online, co stacjonarne. Preferowanym sposobem płatności nadal jest gotówka (30 proc.), najpopularniejszą formą online jest płatność kartą (15 proc.) - wynika z badania.

W badaniu przeprowadzonym przez Deloitte dotyczącym zachowań konsumentów w supermarketach wzięło udział 17 tys. respondentów z 15 krajów europejskich, w tym z: Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. 

Sonda
Kupujesz już świąteczne prezenty?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze