Intel rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce. Niemcom też się dostało

2025-07-25 10:58

Amerykański gigant technologiczny Intel zaskoczył opinię publiczną, ogłaszając rezygnację z planowanych inwestycji w Polsce i Niemczech. Decyzja ta, dotykająca również niemiecki rynek, budzi pytania o przyszłość branży półprzewodników w Europie. Co skłoniło Intela do tak drastycznego kroku i jakie będą konsekwencje tej decyzji dla polskiej gospodarki? Przyjrzyjmy się bliżej tej zaskakującej sytuacji.

Intel

i

Autor: Olaf2, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Intel

Intel rezygnuje z wielkich inwestycji w Polsce i Niemczech

Amerykański gigant technologiczny, firma Intel, w czwartek oficjalnie poinformowała o wycofaniu się z planowanych wcześniej inwestycji zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pod Wrocławiem miała powstać fabryka półprzewodników.

Firma Intel opublikowała w czwartek wyniki finansowe za drugi kwartał bieżącego roku. Podczas ogłoszenia wyników, dyrektor generalny Lip-Bu Tan zapowiedział wprowadzenie znaczących cięć w planach dotyczących budowy fabryk układów scalonych.

Lip-Bu Tan, który objął stanowisko dyrektora generalnego w marcu, podkreślił, że ostatnie miesiące były dla firmy wyjątkowo trudne. Poinformował również o zakończeniu większości planowanych zwolnień grupowych, które objęły aż 15 proc. wszystkich pracowników. Wcześniej Intel informował o planach redukcji kosztów operacyjnych o 17 miliardów dolarów do 2025 roku.

Dyrektor generalny Intel zapowiedział także szereg innych cięć, szczególnie w dziale odpowiedzialnym za produkcję układów scalonych dla zewnętrznych firm.

Intel przeinwestował i musi wykonać "korektę"

Jak podkreślił szef koncernu w liście do pracowników, opublikowanym w czwartek: „W ciągu ostatnich kilku lat firma inwestowała zbyt wiele i zbyt szybko, bez uwzględnienia realnego popytu. W efekcie nasza baza fabryczna uległa niepotrzebnemu rozdrobnieniu i nie była w pełni wykorzystana. Musimy skorygować ten kurs”.

Zgodnie z nową strategią, Intel zamierza przyjąć bardziej systematyczne podejście do rozbudowy swoich fabryk, które będzie w pełni dostosowane do potrzeb klientów. Firma planuje zachować rozwagę i dyscyplinę w alokacji kapitału.

Koniec planów o inwestycjach w Polsce i Niemczech

W związku z powyższymi zmianami, Intel podjął decyzję o rezygnacji z wcześniej planowanych projektów w Niemczech i w Polsce. Dodatkowo, firma planuje skonsolidować swoje zakłady montażowe i testowe w Kostaryce z większymi zakładami zlokalizowanymi w Wietnamie i Malezji.

W czerwcu 2023 roku Intel ogłosił plany inwestycji w wysokości 4,6 miliarda dolarów w budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w gminie Miękinia, niedaleko Wrocławia. Inwestycja, która miała być zrealizowana na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej, miała stworzyć około 2 tysiące nowych miejsc pracy.

W Niemczech natomiast miała powstać największa w Europie fabryka półprzewodników. Niemiecki rząd był gotów dofinansować budowę zakładu Intela w Magdeburgu kwotą 10 miliardów euro, przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej 30 miliardów euro.

Super Biznes SE Google News
Pieniądze to nie wszystko - dr Sławomir Dudek
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki