samolot

i

Autor: pixabay

Dostęp do sieci 5G

Internet w samolocie dla pasażerów? Komisja Europejska ułatwi dostęp do sieci 5G w czasie lotów

2022-11-28 11:28

Przedstawiciele Unii Europejskiej zaktualizowali decyzję dotyczącą łączności ruchomej na pokładzie statków powietrznych. Czy linie lotnicze będą miały możliwość zaoferowania klientom dostępu do najnowszych technologii?

Dostęp do sieci 5G w samolotach. Komisja Europejska aktualizuje przepisy

Komisja Europejska przekazała informację dotyczącą zmiany w przepisach o łączności w samolotach. Na mocy zaktualizowanych przepisów linie lotnicze z siedzibą w krajach Unii Europejskich będą mogły zapewnić wszystkim pasażerom dostęp do sieci 5G, obok poprzednich generacji technologii mobilnych.

Osoby przebywające na pokładach samolotów będą mogły używać połączenia sieciowego w taki sam sposób, jak w przypadku dowolnej naziemnej sieci komórkowej, dzięki czemu w pełni skorzystają z potencjału 5G i swoich urządzeń - podaje Komisja Europejska.

Innowacje i szansa rozwoju dla europejskich firm

Jak przypomina portal ithardware.pl już w 2008 roku Unia Europejska zarezerwowała pewne częstotliwości dla łączności ruchomej w samolotach, umożliwiając liniom lotniczym świadczenie usług przesyłania wiadomości, rozmów telefonicznych i transmisji danych pasażerom latającym w UE.

"5G zapewni innowacyjne rozwiązania dla ludzi i szansę rozwoju dla europejskich firm. Niebo nie jest już granicą, jeśli chodzi o możliwości, jakie daje superszybka łączność o dużej przepustowości" - poinformował Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Zmiana decyzji dotycząca łączności w transporcie drogowym

Komisja Europejska zmieniła również decyzję w kwestii pasm częstotliwości 5 GHz w transporcie drogowym, a dokładniej w samochodach i autobusach. "Decyzja zmieniająca kładzie podwaliny pod innowacje w przemyśle motoryzacyjnym i potencjalnie dla zastosowań Metaverse" - stwierdzili przedstawiciele KE.

Jak wyjaśnia portal ithardware.pl z zarządzenia wynika, że państwa członkowskie najpóźniej do 30 czerwca 2023 roku muszą udostępnić pasma częstotliwości 5 GHz do użytku na pokładzie pojazdów drogowych.

Sonda
Czy boisz się latać samolotem?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Najnowsze