aplikacje mobilne/smartfony

i

Autor: Shutterstock aplikacje mobilne/smartfony

Telekomunikacja

Szybszy internet nie dla Polaków. Rząd nie radzi sobie z aukcjami na 5G

2022-11-15 7:33

Aukcji 5G nie ma, bo rząd od ponad dwóch lat nie przyjął nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), jej ósma wersja może nie być ostatnia - pisze we wtorek "Puls Biznesu". Przez to Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wciąż nie może wystawić odpowiednich bloków pasma na aukcję, czytamy w dzienniku.

Projekt nowelizacji ustawy o KSC miał osiem wersji

"Gnuśność, guzdranie się, ględzenie - to grzechy główne polskiego 5G. Telekomy oferują już klientom usługi w tej technologii, ale robią to w ograniczonym zakresie za pomocą częstotliwości wykorzystywanych wcześniej na potrzeby sieci LTE. Nowymi nie dysponują, bo Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wciąż nie może wystawić odpowiednich bloków pasma na aukcję. A nie może, bo czeka na nową wersję ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), która określi, na jakich zasadach będzie budowana nowa sieć i jak trzeba będzie podchodzić do wyborów dostawców sprzętu" - czytany w "PB".

 Gazeta zauważa, że w ciągu ostatnich dwóch lat z okładem projekt nowelizacji ustawy o KSC miał osiem wersji, a ostatnią opublikowano na początku października. 

"PB" spytał o to, co dzieje się z projektem pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego. Ten odpowiedział, że trafił on pod obrady Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, a jego posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w końcu listopada.

Zaznaczył, że projekt nowelizacji jest obszerny i ma znaczenie strategiczne oraz, że dotyka bardzo wielu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. W związku z tym - stwierdził - od początku budzi zainteresowanie licznych podmiotów, które zgłaszały swoje uwagi i postulaty, co powodowało jego zdaniem, że projekt wymagał wielokrotnych uzgodnień. Cieszyński zapewnił, że w rządzie "nie ma znaczących sporów co do założeń tego projektu, są natomiast rozbieżności związane ze szczegółowymi rozwiązaniami".

 Zapewnił, że priorytetem w sprawie sieci 5G jest bezpieczeństwo, nie zyski. 

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Czy rząd powinien wzmocnić kontrolę nad internetem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze