GPW/Giełda Papierów Wartościowych

i

Autor: Archiwum prywatne

Rynek kapitałowy

Inwestorzy uciekają z GPW. Debiutów na horyzoncie nie widać

2023-02-14 7:22

Rodzina Kulczyków chce skupić akcje Ciechu i wycofać spółkę z parkietu. Tylko w 2022 r. były 23 podobne przypadki, a debiutów na horyzoncie nie widać. Sytuacja szybko się nie poprawi – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”. Jak pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, prawie 190 spółek wycofano z giełdy w ostatniej dekadzie.

Zagraniczni inwestorzy nie są zainteresowani GPW

„Debiutów było 160. Dane wyglądają jeszcze gorzej, jeśli nie będziemy uwzględniać firm przeprowadzających się z NewConnect, bo to właśnie one ratują statystyki. +Prawdziwych+ debiutów w 2023 r. jeszcze nie było. W całym 2022 r. też nie. W sumie w ostatniej dekadzie było ich niespełna 100, o prawie połowę mniej niż firm wycofanych” – informuje gazeta.

Dodaje, że obecnie trwają przygotowania do wycofania kolejnej spółki z giełdy, czyli Ciechu. Spółka z grupy Kulczyk Investments, do której należy ponad 51 proc. akcji Ciechu, ma ogłosić wezwanie na wszystkie pozostałe, oferując 49 zł za każdą.

„Problemem polskiej giełdy jest spadek zainteresowania nią zagranicznych inwestorów, co jest pochodną traktowania spółek z udziałem Skarbu Państwa jako takich, których wyłącznym właścicielem i dysponentem zysków czy stanowisk jest właśnie Skarb Państwa, oraz – skądinąd słuszny – trend dywersyfikacji portfeli klientów o rynki zagraniczne” – powiedział cytowany przez „Rz” szef działu analiz BM Banku Millennium Marcin Materna. 

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Czy odczuwasz w swoich finansach kryzys związany z pandemią koronawirusa?
Najnowsze