Blisko 900 laptopów trafi do poznańskich szkół!

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Blisko 900 laptopów trafi do poznańskich szkół!

Inwestowali w kryptowaluty. Setki osób oszukanych na MILIONY złotych

2021-01-28 11:21

Ponad 200 osób z całego kraju zostało oszukanych przy zakupie kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych. Ich straty w łącznej kwocie przekraczają kilka milionów zł. Podkarpacka policja, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, apeluje o zgłaszanie się pokrzywdzonych.

Jak poinformowała rzeczniczka podkarpackiej policji podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, śledztwo prowadzone przez Wydział dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem podkarpackiego wydziału zamiejscowego PK w Rzeszowie dotyczy doprowadzenia ponad 200 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przy zakupie kryptowaluty Bitcoin na platformach inwestycyjnych za pośrednictwem serwisu internetowego aspenholding.com.

– Straty łącznie przekraczają kilka milionów złotych, zaś jednostkowo wahają się one od 1 tysiąca do ponad 700 tys. złotych. Pokrzywdzeni pochodzą z terenu całego kraju – zaznaczyła podinsp. Tabasz-Rygiel.

Wyjaśniła, że mechanizm działania zaczynał się od podsuwania w internecie osobom zainteresowanym inwestowaniem artykułu, w którym osoby publiczne, znane ze świata mediów, miały zachęcać do inwestycji m.in. w kryptowaluty za pośrednictwem podmiotu Aspen Holding.

Sławomir Broniarz: Nauczyciele powinni być szczepieni tu i teraz [Super Raport]

Aby osoba zainteresowana mogła się zarejestrować, musiała podać swoje dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail. Na podany numer w niedługim czasie dzwonił „konsultant”, który zapewniał o legalnej działalności podmiotu Aspen Holding oraz możliwości uzyskania szybkiego zysku inwestycyjnego.

Podkreśliła, że kontakt odbywał się wyłącznie telefonicznie, bowiem Aspen Holding nie ma siedziby w Polsce; jako oficjalna siedziba firmy wskazany jest adres na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym. Przedstawiciele Aspen Holding telefonowali z numerów rozpoczynających się od kierunkowego +48 71(...), ale również +48 22(...) oraz numerów zagranicznych +44(...) wskazujących na Wielką Brytanię. Połączenia były jednokierunkowe, oddzwonienie do nich nie było możliwe.

Osoby zainteresowane inwestowaniem instalowały w swoich komputerach, za namową sprawców, ogólnodostępne na rynku oprogramowania o nazwie AnyDesk lub TeamViewer, umożliwiające zdalną obsługę komputera.

Medycyna jest otwarta dla wielu i potrzebuje wielu – prof. Henryk Skarżyński dla AZiR

– W konsekwencji pokrzywdzeni udostępniali zawartość pamięci swojego komputera oraz umożliwiali dostęp do bankowości online. W ten sposób sprawcy dokonywali licznych operacji finansowych przy wykorzystaniu kantorów lub giełd umożliwiających zakup kryptowaluty Bitcoin, której jednostki następnie wyprowadzane były na specjalnie wygenerowane portfele kryptowalutowe – wyjawiła podinsp. Tabasz-Rygiel.

Policja zwraca się do osób pokrzywdzonych w ten sposób o zgłaszanie się. Apeluje jednocześnie o weryfikowanie wiarygodności i rzetelności podmiotu, z którym zamierza się podjąć współpracę, zwłaszcza w internecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze