Karta kredytowa od A do Z

i

Autor: Shutterstock

Jak bezpieczne korzystać z kart bankowych? [WIDEO]

2018-01-24 0:00

Karta płatnicza jest już nie tylko równie popularnym środkiem płatniczym jak gotówka. Nierzadko łapiemy się na tym, że w portfelu nie mamy gotówki, a w pobliżu nie ma bankomatu. Korzystanie z niej jest proste, szybkie i bezpieczne. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby nie narazić się utratę karty płatniczej, a w efekcie na kradzież pieniędzy z konta.

1. Podpisz swoją kartę
Niby oczywistość, ale otrzymując nową kartę płatniczą staramy się zapamiętać pin, żeby przy każdej płatności go nie szukać, a zapominamy o podpisie. Brak podpisu właściciela karty może mieć poważne konsekwencje, gdy ją zgubimy. Tracąc niepodpisaną kartę bank może obarczyć Cię odpowiedzialnością za niedopatrzenia, a złodziej może umieścić na niej swój podpis.

Zobacz też: Obrót bezgotówkowy coraz popularniejszy

2. Nie trać karty z oczu
Okazując kartę płatniczą - podobnie jak dowód osobisty, nigdy jej nie przekazuj w obce ręce. Gdy płacisz w sklepie i wymagane jest włożenie karty do terminalu płatniczego, to cała operacja musi odbywać się na Twoich oczach. Przykładowo w restauracji nie dawaj kelnerowi karty, który pójdzie dokonać płatności. To on zobowiązany jest przynieść bezprzewodowy terminal do Twojego stolika.

3. Nie zapisuj PIN-u na karcie
Podanie kodu PIN na karcie to ogromny błąd i lekkomyślność. Kod PIN do karty płatniczej należy zapamiętać i wpisywać "z głowy". Zgubiona lub skradziona karta, na której widnieje PIN, to prezent dla złodzieja, który może wypłacić nam z konta wszystkie pieniądze zanim zdążymy zastrzec kartę w banku.

4. Ustal limity na karcie
To dodatkowe zabezpieczenie, gdy stracimy kartę - nawet tą z zapisanym numerem PIN (patrz punkt 3!). Nawet jeśli karta z PIN-em wpadnie w niepowołane ręce, złodziej nie będzie mógł wypłacić więcej niż pozwala na to limit. Limity można definiować ze względu na rodzaj transakcji – oddzielnie dla wypłat z bankomatów, płatności w sklepach czy płatności internetowych. Jeśli nie wypłacasz z bankomatów kwot większych niż 200-300 zł, ogranicz limit dzienny do takiej kwoty. Limity możesz ustalić w bankowości internetowej lub dzwoniąc do banku.

5. Sprawdź bankomat
Jeśli jest coś podejrzanego to zrezygnuj z wypłaty gotówki w tym bankomacie. Oszuści często instalują specjalne nakładki, które umożliwiają im kopiowanie kart, czy uzyskiwanie nr PIN. Chcą w 100 proc. bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu, korzystaj z tych zlokalizowanych w placówkach banku, które są ściśle monitorowane.

6. Zakrywaj klawiaturę w bankomacie
Gdy już masz pewność, że bankomat jest prawidłowy, to ZAWSZE zasłaniaj drugą ręką klawiaturę przy wpisywaniu kodu PIN - nawet jeśli korzystasz z bankomatu w banku. Ten numer powinien znać jedynie właściciel karty.

7. Przelicz pieniądze
Po wypłacie przelicz gotówkę, którą otrzymałeś. Jeśli coś się nie zgadza natychmiast zgłoś to w banku lub u właściciela bankomatu. Zawsze zachowuj wydruk potwierdzenia wypłaty.

8. Ustaw powiadomienia SMS
Dobrym zabezpieczeniem przed karcianymi oszustwami są powiadomienia SMS o transakcjach na rachunku lub powiadomienia PUSH w aplikacji mobilnej. Opcję komunikatów SMS można aktywować w systemie bankowości internetowej, a powiadomienia PUSH w aplikacji na telefonie. Za każdym razem gdy wykonasz transakcję, twój smartfon da ci o tym znać. Takie powiadomienie sprawdzi się bardzo dobrze jeśli ktoś skradnie kartę i wykona transfer pieniędzy. Od razu zorientujesz się, że dzieje się coś niepokojącego i będziesz mógł zastrzec swój plastik w banku.

9. Nie zwlekaj z zastrzeżeniem karty
Jeśli zorientujesz się, że straciłeś kartę powinieneś jak najszybciej ją zastrzec. Nie zwlekaj, bo każda minuta gra na twoją niekorzyść. Zapamiętaj też, że ponosisz odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje dokonane przed zastrzeżeniem karty aż do kwoty 150 euro, czyli około 600 zł. Po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność spada na bank. W przypadku transakcji zbliżeniowych limit ten jest niższy i wynosi 50 euro. Warto jednak pamiętać, by nawet po zastrzeżeniu karty monitorować saldo rachunku. Może się zdarzyć, że nawet po zastrzeżeniu karty złodziej będzie mógł wykonać transakcję zbliżeniową. Dzieje się tak wówczas, gdy karta autoryzowana jest offline i od momentu kradzieży nie została jeszcze włożona do terminala czy bankomatu. Wówczas karta „nie wie", że została zastrzeżona. Jeśli nie wyłapiemy takiej transakcji samemu, bank zaksięguje ją standardowo na naszym koncie i obciąży rachunek.

10. Zabierz kartę z bankomatu
Kolejna oczywistość, ale należy pamiętać, że nie każdy bankomat działa tak samo. To znaczy, że jedne najpierw zwrócą kartę, a później wypłacą gotówkę. Niektóre zrobią to na odwrót. Wówczas łatwo zapomnieć o karcie, gdy już schowaliśmy pieniądze do portfela. Szczególnie warto o tym pamiętać będąc za granicą.

11. Bądź czujny w internecie
Nie otwieraj załączników w mailach od obcych osób. Pamiętaj także, że bank nigdy nie prosi o dane do karty płatniczej czy konta w korespondencji mailowej czy rozmowie telefonicznej. Korzystaj z autoryzowanych programów antywirusowych - zarówno na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie. Dodatkowo nigdy nie korzystaj z bankowości elektronicznej na publicznych komputerach. Najlepiej robić to w domu, a nie w kafejkach czy na uczelni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze