Decyzja kredytowa nie oznacza udzielenia kredytu
Jak zaznacza Maciej Kazimierski, ekspert porównywarki finansowej Totalmoney.pl, trzeba pamiętać, że podjęcie przez bank decyzji kredytowej nie jest równoznaczne z udzieleniem kredytu.
W ING Banku Śląskim od decyzji kredytowej do podpisania umowy i uruchomienia (wypłaty) kredytu mija ok. dwóch tygodni. W Santander Banku Polska od decyzji kredytowej do podpisania umowy upływa średnio siedem dni kalendarzowych, a od zawarcia umowy do uruchomienia kredytu – średnio 20 dni kalendarzowych. Bank dodaje, że ten czas zależy od klienta, który decyduje, kiedy chce podpisać umowę, sfinalizować transakcję zakupu nieruchomości (podpisać akt notarialny) i wypłacić środki.
A jak jest w innych bankach? Jak informuje portal, Bank Pekao wnioski rozpatruje na bieżąco, nie podając przy tym żadnych szczegółów na ten temat. Z odpowiedzi uzyskanej z PKO BP wynika, że decyzja kredytowa wydawana jest w 21. dniu od dnia złożenia wniosku. Klient może wyrazić zgodę na wydanie decyzji kredytowej wcześniej. W ostatnim kwartale 2022 r. decyzje były wydawane w terminie średnio do dwóch tygodni.
Z kolei w Credit Agricole analiza wniosku o kredyt hipoteczny odbywa się dwuetapowo. Najpierw klient składa formularz kredytu mieszkaniowego, do którego załącza tylko dokumenty finansowe.
-Informację o dostępnym kredycie klient otrzymuje średnio do dwóch dni od złożenia kompletu dokumentów. Następnie klient kompletuje dokumenty związane z inwestycją i składa wniosek kredytowy. Ostateczną decyzję kredytową klient może uzyskać do pięciu dni od wysłania kompletnego wniosku-informuje money.pl.
Według portalu bank może czasami oczekiwać od klienta dodatkowych informacji. To z kolei, według money.pl, może wydłużyć czas rozpatrzenia wniosku O ile? To zależy od tego, jak szybko dostarczone zostaną wymagane dokumenty (np. w BOŚ Banku czas wydania decyzji kredytowej może zostać "zawieszony" maksymalnie na 14 dni), informuje money.pl
Bank musi podać powody odmowy przyznania kredytu
Jak przypomina money.pl decyzja kredytowa może być też negatywna wtedy w dokumencie znajdą się informacje o powodach, które spowodowały, że bank odmówił finansowania. Taki obowiązek nakłada ustawa o kredycie hipotecznym również na pośredników kredytów hipotecznych oraz agentów.
Portal informuje, że mają oni również obowiązek zaproponowania klientowi, wraz z decyzją, projektu umowy o kredyt hipoteczny, sporządzonego zgodnie z warunkami określonymi w decyzji kredytowej.
"Kiedy klient zaakceptuje warunki, na jakich ma mu zostać udzielony kredyt, umawia się na podpisanie umowy. Zapisy określające warunki, jakie muszą zostać spełnione przed wypłatą kredytu. Takim warunkiem może być np. uzupełnienie wkładu własnego, czy dostarczenie do banku aktu notarialnego"-informuje money.pl.