Wszystko, co ci się należy od państwa
Świadczenie rodzicielskie to odpowiednik zasiłku macierzyńskiego dla osób bezrobotnych (niezależnie od rejestracji w urzędzie pracy), studentów, uczniów, osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych, rolników. Przysługuje także osobom zatrudnionym lub prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą – jeśli nie pobierają zasiłku macierzyńskiego, mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.
Zobacz też: 500 plus bez większego progu dochodowego i nie dla uczących się do 25. roku życia
Mają do niego prawo:
* matka albo ojciec dziecka – jeśli matka – po wykorzystaniu przez co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka świadczenia, zasiłku lub uposażenia za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego – złoży wniosek o skrócenie czasu pobierania świadczenia, a także w razie śmierci matki czy porzucenia przez nią dziecka
* opiekun faktyczny dziecka – jeżeli objął opieką dziecko do 7. roku życia
* rodzina zastępcza – jeżeli objęła opieką dziecko do 7. roku życia
* osoba, która przysposobiła dziecko – jeżeli adoptowała dziecko do 7. roku życia
Świadczenie wynosi 1000 zł (netto) miesięcznie i nie zależy od kryterium dochodowego. Przysługuje przez okres od 52 do 71 tygodni – w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu, przysposobionych lub objętych opieką.
Sprawdź również: Zasiłek macierzyński. Czyli wszystko co powinna wiedzieć mama?
Jednej osobie w tym samym czasie przysługuje jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci. Wniosek o świadczenie składasz w ośrodku pomocy społecznej. Rodzice pobierający świadczenia rodzicielskie mogą pracować czy kontynuować naukę. Żaden przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych tego nie zabrania.
Uwaga!
Więcej na temat świadczeń rodzinnych przeczytasz w książce „Wszystko, co ci się należy od państwa". Książkę w cenie 9,99 można kupić 10.04, wraz z „Super Expressem", na www.sklep.grupazpr.pl lub pod nr. tel. 22 590 55 55