bankomat

i

Autor: 3dman_eu / pixaby

Ile pieniędzy jest w bankomacie? Jak działa bankomat? Zobacz WIDEO

2019-04-17 5:22

Z bankomatów korzystamy niemal codziennie. Wypłacamy i wpłacamy z nich pieniądze, sprawdzamy stan swojego konta czy doładowujemy telefony. Jak jednak działają bankomaty, dlaczego nie ma maszyn wydających monety oraz ile w ogóle jest pieniędzy w bankomacie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

W Polsce codziennie klientów obsługują dziesiątki tysięcy bankomatów należących do różnych banków i firm. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak dokładnie funkcjonują bankomaty. Odpowiedzi udzieliła nam Agnieszka Kubajek z Banku Millennium SA.

Jak wygląda napełnianie bankomatów pieniędzmi?

Urządzenia poprzez wbudowane czujniki (jak również liczniki banknotów), diagnozują poziom gotówki znajdujący się w dedykowanych do tego celu kasetach. Na podstawie tych informacji, obsługa wie, kiedy należy dokonać rozliczenia urządzenia i zasilić go ponownie. Kasety z pozostałością gotówki oraz kasety z banknotami zawierającymi nieodebraną gotówkę lub podejrzanymi o brak autentyczności są z urządzenia wyjmowane i zastępowane nowo zasilonymi kasetami.

Ile gotówki znajduje się w środku maszyny?

Ilość pieniędzy znajdujących się w urządzeniach jest pochodną kwoty zasilenia urządzenia oraz zrealizowanych transakcji wypłat (i dodatkowo wpłat, jeśli mówimy o recyclerze).

Dlaczego bankomat wypłacając nam np. 400 złotych raz wypłaci 4 banknoty po 100 złotych, a kiedy indziej 2 po 100 i 4 po 50 złotych?

Struktura wypłaty jest różna w zależności od konfiguracji maszyny, nominałów obsługiwanych przez dane urządzenia, jak również poziomu poszczególnych nominałów. Najbardziej popularnymi na rynku polskim nominałami, są 50 PLN i 100 PLN, rzadziej można spotkać urządzenia wypłacające nominał 20 PLN. Kierując się popularnością banknotów, najczęściej maszyny rozmieniają ostatni banknot, tzn. wypłacając 500 PLN, będą to 4 banknoty po 100 PLN i 2 banknoty po 50 PLN. Jednakże w przypadku zmniejszającej się liczby banknotów 100 PLN i satysfakcjonującym poziomie 50 PLN, maszyna w cel podtrzymania realizacji wypłat będzie odpowiednio zwiększać udział banknotów 50 PLN w wypłacanych kwotach. Zatem w skrajnym przypadku, gdy zabraknie banknotów 100PLN, wówczas maszyna wypłaci 500PLN, w 10 banknotach po 50 PLN.

Dlaczego tak rzadko trafiają się bankomaty wypłacające 20 złotych oraz tak trudno spotkać bankomaty, które wypłacają monety?

Struktura nominałów obsługiwanych w urządzeniach, podlega niezależnym decyzjom każdego z właścicieli bankomatów. Zwykle w wyborze nominałów, właściciele sieci kierują się potrzebami swoich klientów, w poszczególnych lokalizacjach. Natomiast należy pamiętać, że pojemności kaset różnią się nieznacznie (ze względu na nominał), więc zasilając urządzenie banknotami mniejszych nominałów, obniża liczbę wypłat, których bankomat może dokonać pomiędzy kolejnymi rozliczeniami. A zwiększenie częstotliwości rozliczeń wpływa na obniżenie dostępności urządzenia. Zatem zwykle szuka się balansu pomiędzy strukturą nominałów, a dostępnością urządzeń, która jest kluczowym oczekiwaniem klientów. Istnieją maszyny z dyspenserami monet, podobne do tych, które można spotkać w kasach samoobsługowych w sklepach – zwykle Ci sami producenci dostarczają bankomaty i kasy samoobsługowe. Natomiast popularność tego typu rozwiązań jest bardzo niska, gdyż klienci nie sygnalizują zainteresowania taką funkcjonalnością.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze