Prawnik

i

Autor: leokiru/CC0/pixabay.com

Jak kupić lub sprzedać nieruchomość?

2020-11-24 6:33

Polacy chętnie inwestują w nieruchomości, kupują działki budowane, mieszkania, domy, tereny rolne, leśne i rekreacyjne. Z powodu braku wiedzy prawniczej zdarza się, że wpadają w kłopoty. Uchroni ich przed tym rozmowa z notariuszem.

O tym, jak bezpiecznie przenieść własność nieruchomości, warto porozmawiać z notariuszem. Można to zrobić podczas tegorocznej edycji akcji „Dzień Otwarty Notariatu”. Będzie się ona odbywała pod hasłem „Chroń majątek. Pilnuj swoich spraw. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. 28 listopada, w godzinach 10-16, notariusze będą udzielali informacji prawnych. Na stronie porozmwiajznotariuszem.pl są numery telefonów rejentów biorących udział w akcji. Ponadto prowadzona transmisja wideo oraz live chat na których notariusze będą odpowiadać na pytania internautów. Już teraz pytanie można zadać mailem, pisząc na adres: pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl.

W Polsce przeniesienie własności nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Zasada ta dotyczy także przeniesienia prawa użytkowania wieczystego gruntów czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Planując zakup nieruchomości warto rozważyć skorzystanie z pomocy notariusza już na etapie spisywania umowy przedwstępnej. Umowa notarialna jest zdecydowanie bezpieczniejsza niż ta w zwykłej formie pisemnej, mocniej wiąże strony umowy i jest gwarancją, że w razie problemów będzie można dochodzić wykonania jej zapisów przed sądem. Daje też możliwość wpisania naszych roszczeń z umowy przedwstępnej do księgi wieczystej.

– Często w kupno nieruchomości inwestujemy całe swoje oszczędności i zaciągamy wieloletnie kredyty. Warto skorzystać z wiedzy notariuszy, którzy zadbają o bezpieczeństwo transakcji, przygotują tekst umowy oraz wyjaśnią skutki prawne poszczególnych zapisów.” – mówi not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Patronem Strategicznym 11. edycji „Dnia Otwartego Notariatu. Porozmawiaj z notariuszem” jest Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

MB

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze