Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Praca w Polsce

Jak legalnie zatrudnić obcokrajowca w Polsce? Milion cudzoziemców pracuje w Polsce

2022-08-10 12:42

Już ponad milion cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w Polsce - dzięki temu podlegają również ubezpieczeniom społecznym. Do ubezpieczenia emerytalnego, pod koniec lipca zgłoszonych było 1 mln 25 tys. osób. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Ponad milion cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym w Polsce

"Liczba obcokrajowców z ubezpieczeniem emerytalnym już w czerwcu tego roku przekroczyła historyczną barierę miliona osób. Szczegółowo przyglądamy się tym danym od kilku lat. W ostatnim czasie polski rynek pracy stał się bardzo atrakcyjny dla obywateli innych państw, szczególnie dla Ukraińców" – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych przekroczyła 1 mln 11 tys. osób pod koniec lipca 2022 roku. Jest to wzrost o około 80 tysięcy osób - w porównaniu z danymi pochodzącymi z końca marca 2022 roku.

Obywatele Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę

Od lat najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Według statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w drugim kwartale 2022 roku odnotowano, że 729 000 Ukraińców podjęło w Polsce legalną pracę i odprowadza składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu tych trzech miesięcy liczba legalnie pracujących Ukraińców wzrosła o 62 000 - czytamy na stronie zus.pl.

Coraz więcej cudzoziemców podejmuje legalną pracę w Polsce

"Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne dane. W ostatnich miesiącach stale obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, w tym Ukraińców" – dodała prof. Uścińska.

Białorusini i Gruzini przyjeżdżają do pracy

Drugą, bardzo liczną grupą, która przyjeżdża do Polski w celu podjęcia legalnej pracy są obywatele Białorusi. Pod koniec czerwca do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych było 87 000 Białorusinów. Wśród pracowników przybyłych spoza granic naszego kraju jest również wiele osób pochodzących z Gruzji. Legalne zatrudnienie podjęło ponad 28 000 obywateli tego państwa.

Umowy o pracę, umowy zlecenie lub własna działalność

58,3% cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym jest zatrudnionych na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na podstawie umowy zlecenia lub innych umów, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne - informuje ZUS na swojej stronie internetowej.

Mężczyźni w wieku produkcyjnym - najliczniejsza grupa pracujących cudzoziemców w Polsce

Do pracy przyjeżdżają głównie osoby w tak zwanym "wieku produkcyjnym" - w przedziale 25-49 lat. Najwięcej cudzoziemców pracujących w Polsce jest w wieku 30-39 lat. Większość stanowią mężczyźni - niemal 60%.

Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca w Polsce?

Jeśli cudzoziemiec jest zatrudniony/delegowany do Polski i wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę, to zasadą jest, że jego warunki zatrudnienia nie mogą być mniej korzystne niż te, które gwarantują polskie przepisy prawa pracy (Kodeks pracy oraz inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników).

  • norm i wymiaru czasu pracy oraz okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego,
  • wymiaru urlopu wypoczynkowego,
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • wysokości wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • ochrony pracownic w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego,
  • zatrudniania młodocianych i wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko,
  • zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu,
  • wykonywania pracy zgodnie z przepisami o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

W kwestii obowiązków związanych z zatrudnieniem cudzoziemca należy zadbać o kilka kluczowych spraw. 

Dokument legalizujący zatrudnienie - Jeśli uzyskałeś dla cudzoziemca zezwolenie na pracę lub złożyłeś oświadczenie o powierzeniu mu wykonywania pracy, to pamiętaj, aby jeden egzemplarz tego dokumentu przekazać cudzoziemcowi.

Musisz zawrzeć umowę poświadczającą zatrudnienie a także zadbać o to, czy dana osoba posiada dokument legalizujący pobyt i umożlwiający zatrudnienie na terytorium Polski. Potencjalny pracownik musi posiadać zezwolenie na pracę/pracę sezonową - a pracodawca musi dostarczyć do odpowiedniego urzędu zaświadczenie o powierzeniu wykonywanej pracy.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej biznes.gov.pl

Sonda
Czy Polska powinna bardziej się otworzyć na obcokrajowców?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze