Jak oszczędzać gaz i energię elektryczną

i

Autor: Shutterstock

Poradnik oszczędzania

Jak oszczędzać gaz i energię elektryczną? 8 prostych sposobów

Cena gazu w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o 41 proc. Do końca roku obowiązuje jeszcze stawka VAT obniżona do poziomu 0%. Co będzie w 2023 roku to na razie niewiadoma. Ceny prądu zostały co prawda zamrożone w przyszłym roku, ale tylko do pewnego limitu zużycia. To chyba najwyższa pora zacząć oszczędzać gaz i energię elektryczną.

Dzięki nauczeniu się i wdrożeniu prostych nawyków codziennego życia możemy sporo obniżyć nasze rachunki. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek, oszczędzanie gazu i prądu nie powinno wpływać na nasz komfort, bezpieczeństwo i zdrowie. Nie zapalanie światła i siedzenie w zaciemnionym pokoju może skutkować obniżeniem nastroju, problemami ze wzrokiem i wypadkami, o które nietrudno, gdy się nic nie widzi. Dlatego warto podejść do oszczędzania racjonalnie i zawierzyć specjalistom, którzy wyliczyli, iż drobne zmiany, przynoszą spore zyski bez uszczerbku na wygodzie życia. 

1. Ogranicz czas korzystania z lamp

Jednym z podstawowych sposobów na oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym jest skrócenie czasu korzystania z lamp, czyli sztucznego źródła światła. Warto tak zorganizować przestrzeń domu lub mieszkania, aby światło dzienne, wpadające do wnętrz w ciągu dnia, umożliwiało nam codzienne czynności, np. sprzątanie, czytanie lub gotowanie bez włączania sztucznego oświetlenia. Dzięki temu czas korzystania z lamp ograniczymy tylko do pory zmroku. 

2. Wymień żarówki na oszczędne

Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie energii w domu jest wymiana żarówek na energooszczędne. Na rynku bez trudu znajdziemy wysokiej jakości produkty, które zapewnią odpowiednie natężenie i barwę światła, przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy. Dzisiaj żarówki energooszczędne są coraz tańsze i każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jak oszczędzać gaz i energię elektryczną

i

Autor: Shutterstock
Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz

3. Wyłączaj światło

Wyłączaj światło, gdy jest zbędne, gdy nie przebywasz w pomieszczeniu. Wyłączanie światła powinno być naturalnym nawykiem. Tam gdzie to niezbędne, np. na korytarzach lub na schodach, warto montować czujniki ruchu, które wyłączą prąd automatycznie. 

4. Odłączaj urządzenia od kontaktu

Wiele urządzeń zasilanych prądem ma funkcję czuwania, są zawsze gotowe, gdy zechcesz ich użyć. Są to telewizor, odtwarzacze audio i video, ładowarki telefonów, ale także mikrofalówka, kuchenka elektryczna lub płyta indukcyjna. Ilość prądu zużywana na tę funkcję zależna jest od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań elektronicznych. Wbudowanych urządzeń kuchennych nie odłączymy. Jednak po naładowaniu telefonu ładowarkę zawsze wyjmij z kontaktu. Telewizor i odtwarzacze podłącz do listwy z wyłącznikiem. Wieczorem po zakończeniu oglądania i słuchania po prostu wyłącz urządzenia jednym przyciskiem. 

5. Pralka i zmywarka zawsze pełne

Zarówno pralka, jak i zmywarka zużywają tyle samo prądu, niezależnie od tego, czy są pełne, czy tylko częściowo zapełnione. Dlatego dobrym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest włączanie tylko pełnej pralki lub zmywarki. Pamiętajmy, że im częściej włączamy te urządzenia, tym bardziej się zużywają i rosną również koszty ich eksploatacji. 

Sonda
Czy pamiętasz o wyłączaniu zbędnego światła?

6. Gotuj sprytnie

Dobieraj wielkość palnika do średnicy garnka. Płomień zawsze powinien równomiernie podgrzewać naczynie od spodu, a nie jego boki. Po zagotowaniu potrawy, zmniejsz ogień. Do podtrzymywania temperatury wystarczy mniejszy wydatek energii. Wodę zawsze sól po zagotowaniu, bo posolona wcześniej woda potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie temperatury wrzenia. Zawsze gotuj pod przykryciem. Gotowanie potraw pod przykryciem skraca czas gotowania. Dzięki pokrywce straty energii są mniejsze. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są szybkowary, które znacząco skracają czas gotowania takich potraw jak bigos, golonka, czy nawet rosół. To prosty i łatwy sposób na spore oszczędności. 

7. Piecz z pomysłem

Warto również sprytnie planować pieczenie i maksymalnie wykorzystać rozgrzany piekarnik. Rozgrzanie piekarnika to spory wydatek energii elektrycznej lub gazu. Dlatego jeśli planujesz pieczenie ciasta, przygotuj także obiad w piekarniku. To się naprawdę kalkuluje. Warto również rozważyć dłuższe pieczenie w niższej temperaturze. Np. półtorakilogramowy kawałek schabu wieprzowego piecze się 2 godziny  w temperaturze 120 st. W trakcie pieczenia staraj się  nie otwierać  piekarnika. Każde uchylenie drzwiczek to spadek temperatury w środku i ponowny wydatek energii na jej podniesienie.

8. Wybieraj prysznic zamiast wanny

Bez względu na to, czy podgrzewasz wodę gazem, prądem, czy kupujesz gorącą z ciepłowni, weź prysznic zamiast wanny. Koszt kąpieli w wannie jest prawie cztery razy wyższy do kosztów kąpieli pod prysznicem. Jeszcze więcej ciepłej wody oszczędzisz, jeśli zamontujesz deszczownicę zamiast tradycyjnego prysznica ze słuchawką.

Te drobne zmiany nawyków mogą wprowadzić duże miesięczne oszczędności, dlatego warto je wprowadzić od zaraz.

Jeśli wykorzystujesz gaz lub prąd do ogrzewania domu, pamiętaj o sprytnych sposobach na oszczędzanie energii przez kontrolę temperatury w domu lub mieszkaniu. 

Najnowsze