Jak oszczędzać na ogrzewaniu

i

Autor: Shutterstock

Poradnik oszczędzania

Jak oszczędzać ogrzewanie? 10 trików na tanie ogrzewanie

Ogrzewanie należy oszczędzać z głową. Nie chodzi tu o to, żeby marznąć, ale racjonalnie gospodarować zasobami grzewczymi. Nie rezygnujmy z komfortu. Jednak dla oszczędności warto wprowadzić, jeśli nie wszystkie, to niektóre z polecanych trików, aby ogrzewanie mieszkania, czy domu, było tanie i efektywne.

1. Uszczelnij okna i drzwi

Im starsza stolarka okienna i drzwiowa, tym szersze szpary. Tamtędy do pomieszczeń  dostaje się zimne powietrze. Według ekspertów nawet 30 proc. ciepła może uciekać przez szpary w stolarce. Ograniczenie dopływu chłodu pozwoli zaoszczędzić ciepło. Wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, żeby wykryć, gdzie jest wyraźnie chłodniej, czyli gdzie jest nieszczelność. Na rynku  jest wiele rodzajów uszczelek w różnych cenach. Każdy znajdzie coś dopasowanego do jego potrzeb i budżetu. Warto również kupić lub wykonać własnoręcznie specjalny długi i wąski wałek z obciążeniem do położenia na parapecie wzdłuż dolnej krawędzi framugi okna lub na podłodze wzdłuż drzwi. Taki wałek doskonale odcina napływ chłodnego powietrza z zewnątrz. Warto również regulować okna na lato i na zimę. Wystarczy kilka ruchów by zmniejszyć lub zwiększyć docisk skrzydła okiennego do framugi. W ten sposób zapanujemy nad ilością powietrza przepuszczanego przez okno. Jeśli w pomieszczeniu na szybach wciąż skrapla się para, warto rozważyć rozszczelnienie okien, bo być może zbyt mocno przylegają. Poradniki, jak regulować okna znajdziesz w internecie. Wystarczy wpisać “regulacja docisku” i podać nazwę producenta twoich okien. 

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

i

Autor: Shutterstock

2. Wyreguluj temperaturę 

Oszczędne ogrzewanie mieszkania wiąże się także z dostosowaniem temperatury pomieszczeń do swoich potrzeb. Przegrzewanie mieszkania nie tylko generuje wyższe koszty, które musimy ponieść za ogrzewanie, ale także źle wpływa na nasze zdrowie. Wysuszone śluzówki nosa i gardła do nieustanny dyskomfort. Z drugiej strony nazbyt wychłodzone pomieszczenia to prosta droga do hodowli grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego powieś na wewnętrznej ścianie (zewnętrzne zawsze są chłodniejsze) termometr pokojowy i początkowo spróbuj obniżyć temperaturę w pokoju o 1-2 stopnie. Jeśli nadal czujesz się komfortowo, czyli nie jest ci zimno, to znaczy, że to temperatura optymalna dla ciebie. Według ekspertów każdy stopień mniej to nawet do 7 proc. oszczędności w rachunkach. Temperaturę w pomieszczeniach najlepiej kontrolować za pomocą regulatorów pokojowych, reagujących na zmiany temperatury na zewnątrz. Dzisiaj coraz więcej budynków korzysta z takich regulatorów i w zależności od pogody zmniejsza lub podnosi temperaturę wody w kaloryferach.

Optymalna temperatura to:

  • w łazience 22-24 st. 
  • w pokojach 20 st.
  • w kuchni 18-20 st.
  • gdy jesteśmy w pracy 17-18 st.
  • podczas kilkudniowej nieobecności 16 st.

3. Dokonaj przeglądu instalacji 

Przed każdym sezonem grzewczym należy zrobić przegląd stanu technicznego instalacji i urządzeń grzewczych. W czasie normalnej eksploatacji powstają osady, które utrudniają przenikanie ciepła i obniżają sprawność systemu grzewczego. Z czasem, nie usunięte zabrudzenia mogą nawet doprowadzić do awarii i to w środku zimy. Dlatego zanim nastaną mrozy, warto zrobić przegląd i zadbać o sprawne funkcjonowanie ogrzewania. 

Nie zapomnij o odpowietrzeniu grzejników. Jeśli twój grzejnik jest ledwo ciepły, mimo ustawienia pokrętła na maksymalne ciepło, to znak, że należy go odpowietrzyć. Wystarczy do tego płaski śrubokręt. Lekko przekręcasz śrubę na górze z boku kaloryfera i czekasz, aż ujdzie powietrze. Gdy pojawi się woda, natychmiast zakręcasz. Wycierasz podłogę i gotowe. 

4. Sprawdź działanie wentylacji

Dla dobrej wydolności systemu ogrzewania niezbędna jest sprawna wentylacja. Temperatura w pomieszczeniach uzależniona jest od poziomu wilgotności. Im wyższa wilgotność i niższa temperatura, tym większe odczucie chłodu. Koniecznie sprawdź drożność wentylacji, zaopatrz ją w odpowiednie przesłony dla sprawnego sterowania oraz sprawdź uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych. Jeśli chcesz więcej oszczędzić na ogrzewaniu, rozważ zastosowanie odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli o systemie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Mazurek

5. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe 

Część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez ścianę, na której jest on zamontowany. Jeśli ściana przemarza, to tracimy sporą część ciepła. Żeby ograniczyć to zjawisko warto odizolować grzejnik od ściany specjalnym ekranem wyłożonym folią odbijającą energię cieplną do środka pomieszczenia. W ten sposób ciepło zamiast się rozproszyć trafi do wnętrza. Można do tego wykorzystać tekturę lub cienką płytę styropianową rozmiarów grzejnika, oklejoną kuchenną folią aluminiową. Błyszczącą stroną w kierunku grzejnika.  

Uwaga! Warto z grzejników usunąć warstwę kurzu, który okazuje się skutecznym izolatorem. Im więcej kurzu, tym wyższe koszty zużycia energii. 

6. Zmień ustawienie mebli 

Odpowiednie ustawienie mebli, to również sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Odsłoń grzejniki. Staraj się nie zastawiać ich meblami tapicerowanymi, czy komodami, które pochłaniają ciepło. A jeśli już musisz, to zachowaj co najmniej 10 cm odstęp od grzejnika. Nie zasłaniaj grzejników również ciężkimi zasłonami i firankami. Szerszy parapet nad grzejnikiem skieruje powietrze w stronę pomieszczenia, zamiast w kierunku okna, gdzie szybko się schłodzi. 

Uwaga! Suszenie prania bezpośrednio na grzejniku to marnowanie ciepła. Mokre i zimne pranie izoluje energię cieplną. Jeśli musisz susz w pobliżu grzejnika. 

Sonda
Czy ceny energii wkrótce spadną?

7. Wietrz krótko, ale skutecznie

Prawidłowe wietrzenie to jeden z dobrych nawyków, aby oszczędzić ogrzewanie. Przed wietrzeniem zakręć zawory na grzejnikach. Zapobiegnie to schłodzeniu kaloryferów, włączeniu pieca i nadmiernemu zużyciu gazu lub prądu. Wietrz krótko, ale intensywnie, otwierając okna na oścież. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normy, ponieważ ciepło kumulowane jest w ścianach i w stropie. 

Jak wietrzyć mieszkanie?

  1. Zakręć zawory w kaloryferach.
  2. Otwórz okno na oścież. 
  3. Wietrz przez 5-10 minut.
  4. Zamknij okno.
  5. Odkręć zawory w grzejnikach. 

8. W dzień wpuść słońce, w nocy zasłoń okna

Wykorzystuj słońce do ogrzania pomieszczeń i zaoszczędzenia na gazie i prądzie.  W ciągu dnia, gdy promienie słoneczne wpadają przez szyby okienne do wnętrza, w naturalny sposób podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego w słoneczne dni odsłoń okna. Na noc, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, zasłaniaj szyby okienne roletami lub zasłonami sięgającymi grzejników. Pamiętaj, żeby grzejników nie zasłaniać. Najlepiej jeśli rolety i zasłony są wykonane z materiałów izolacyjnych lub przynajmniej z grubych, mięsistych tkanin. Straty ciepła będą znacząco mniejsze. 

9. Proste rozwiązania są najlepsze

Jeśli zamkniesz drzwi, pokój w którym przebywasz szybciej się nagrzeje. Grzejniki będą pracować efektywniej i skutecznie ogrzewać tylko powierzchnię do której zostały przeznaczone zamiast ocieplać korytarze. Warto również na podłodze położyć dywan, który dobrze izoluje. 

Uwaga! Ubierz się cieplej. Kamizelka, cienki sweter to naprawdę dobre rozwiązanie. A jeśli chcesz posiedzieć w fotelu lub poleżeć, zawsze przyda się lekki koc. 

10. Zainwestuj w termomodernizację  

Bez względu na to, jaki masz rodzaj ogrzewania, jeśli budynek w którym mieszkasz ma więcej niż 10 lat, warto rozważyć wykonanie termomodernizacji. Co prawda jest to kosztowne przedsięwzięcie, ale jednocześnie najskuteczniej, jeśli poważnie myślisz o oszczędzaniu. Termomodernizacja domu, czyli ocieplenie budynku, wciąż jest gwarancją mniejszych rachunków za ogrzewanie. Przez tzw. mostki cieplne, czyli złącza budowlane w ścianach zewnętrznych, dachach i stropach ucieka najwięcej ciepła. Termomodernizacja pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a co się z tym wiąże zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przeprowadzenie takiej inwestycji wymaga gruntownego przemyślenia i dużych nakładów finansowych, ale jest bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze