Jak przetrwać kryzys

2008-10-15 8:00

Giełdy zaczęły odrabiać straty, ale za wcześnie na radość.

Giełdy światowe, również i w Warszawie, lekko drgnęły. Nasze pieniądze na lokatach są ponoć bezpieczne - zapewniają bankowcy. Złotówka nieco się umocniła, co ucieszyło posiadaczy kredytów w obcych walutach. Czy to już koniec kryzysu? Prof. Andrzej Barczak (69 l.) z Akademii Ekonomicznej ostrzega - za wcześnie na radość, dlatego zaleca ostrożność.

- Możemy spodziewać się jeszcze wielu tąpnięć na giełdach. Kryzys nie został zażegnany. Radzę więc nie zaciągać kolejnych kredytów, liczmy każdą złotówkę, bądźmy wstrzemięźliwi w interesach - mówi prof. Barczak. - Liczmy się też z tym, że może nadejść fala bezrobocia, że możemy zostać bez dochodów - przestrzega profesor.

Dzisiaj profesor radzi, jak w czasie kryzysu powinni zachowywać się inwestorzy i drobni ciułacze, którzy zgromadzili pokaźny majątek i boją się stracić swoje pieniądze.

Wybitny ekonomista prof. Andrzej Barczak (69 I.) radzi dziś inwestorom i drobnym ciułaczom, jak nie stracić pieniędzy

1. Trzymaj rękę na pulsie. Przejrzyj swój majątek i oceń, ile jest wart teraz. Dzięki temu będziesz mógł lepiej dysponować swoimi pieniędzmi i reagować w razie zagrożenia.

2. Jeśli trzymasz wszystkie oszczędności na jednej lokacie, robisz bardzo poważny błąd. Podziel pieniądze i wpłać je do kilku banków, na lokaty długoterminowe. Tak będzie znacznie bezpieczniej. Pamiętaj, że państwo gwarantuje depozyty bankowe do 50 tys. euro.

3. Jeśli to możliwe, uwolnij się teraz od kredytu, np. na samochód. To dobry moment, by spłacić wcześniej zaciągnięte pożyczki. Nie wiadomo, co będzie za kilka miesięcy.

4. Nie inwestuj pieniędzy w nietrwałe dobra - np. samochody. Jeśli masz dwa, jeden sprzedaj, a pieniądze przeznacz np. na nieruchomość. Nie martw się, że nie stać cię na rezydencję w centrum miasta, kup chociaż działeczkę na prowincji. Jeśli nawet dziś jest niewiele warta, za kilka lat na pewno zarobisz na ziemi.

5. Wolne pieniądze zainwestuj w metale szlachetne, złoto, srebro platynę. Cenne kruszce od starożytności są dobrą lokatą kapitału. Możesz kupić na przykład sztabki lokacyjne w NBP.

6. Postaraj się zacisnąć pasa. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków. Kryzys to nie jest dobry czas na podróż życia, czy chodzenie po drogich restauracjach.

7. Małą część swoich wolnych środków finansowych przeznacz na grę na giełdzie. Mimo wszystko na akcjach można zarobić, oczywiście przy odrobinie szczęścia.

8. Dobrą inwestycją jest teraz sztuka. Możesz kupić średnio drogi obraz polskiego malarza na aukcji. Na pewno na tym nie stracisz.

9. Jeśli masz jednostki w funduszach inwestycyjnych, uważnie obserwuj ich wartość, ale nie reaguj nerwowo na każdy spadek. W przypadku tego rodzaju inwestycji potrzebna jest cierpliwość.

UWAGA

Jeśli obawiasz się kryzysu, drżysz o przyszłość swoją i swoich najbliższych, nie wiesz, jak poradzić sobie w tych ciężkich czasach? POMOŻEMY CI! Zadzwoń do nas pod numer: 022 515 91 40 w godz. 11.30-13.00

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze