Superurząd przeciw szarej strefie bez faktur – co zakłada projekt?
Premier chce powołać superurząd do walki z szarą strefą - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Skoordynowanie działań państwowych organów ma, według założeń, m.in. pomóc typować podatników do kontroli.
Poniedziałkowy "DGP" informuje, że w tym tygodniu do konsultacji ma trafić projekt zarządzenia premiera powołujący zespół do walki z szarą strefą.
"Zasiadać w nim mają przedstawiciele resortów finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także np. ZUS, Państwowej Inspekcji Pracy i Krajowej Administracji Skarbowej. Zainteresowane tym są też policja i Straż Graniczna. Zespół zajmie się wymianą danych zgromadzonych przez poszczególne urzędy, co ma stworzyć pełniejszy obraz zarówno całych sektorów, jak i pojedynczych podmiotów" - czytamy.
Szara strefa w Polsce to niemal 30 proc. PKB. Więcej niż średnia unijna
Zgodnie z założeniami projektu, pozwoli to lepiej typować podatników do kontroli, jak również koordynować działania państwowych organów.
Rozmówcy "DGP" podkreślają, że chodzi także o edukowanie, gdyż wciąż jest duża akceptacja społeczna dla przedsiębiorców, którzy np. nie wystawiają faktur. Oprócz tego grupa ma się zająć zmianami w prawie, m.in. uspójnieniem definicji w różnych aktach prawnych. MFW szacuje, że szara strefa w Polsce to 27 proc. PKB, czyli o 5 pkt proc. więcej niż średnia unijna.
System KSeF również ma uszczelnić podatki
Umożliwienie sprzedawcom wystawiania faktur konsumenckich za pośrednictwem KSeF będzie oznaczać zmiany dla konsumentów. Ci będą otrzymywać od sprzedawców albo wizualizację faktury, albo dane potrzebne do identyfikacji faktury w KSeF – powiedziała ekspertka podatkowa z kancelarii MDDP Janina Fornalik.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, wystawianie faktur za pośrednictwem KSeF ma stać się obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla dużych firm oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.