Podatki 2018. Jak rozliczyć PIT przez internet

2018-04-07 9:00

Najwygodniej i najszybciej możemy rozliczyć się z fiskusem przez internet. Program Ministerstwa Finansów krok po kroku przeprowadzi nas przez kolejne rubryki formularza PIT, sprawdzi format danych, pokaże obowiązkowe pola, a czasem nawet uzupełni je automatycznie. Każdy z nas powinien dać sobie radę z rozliczeniem zeznania podatkowego online.

Mamy jeszcze czas na rozliczenie się ze swoich ubiegłorocznych dochodów, ale nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Zwłaszcza, jeśli liczymy na zwrot podatku. Im szybciej wyślemy PIT, tym wcześniej dostaniemy swoje

Aby rozliczyć się z fiskusem formie elektronicznej wystarczy skorzystać z jednej z dostępnych w sieci programów do rozliczania e-PIT-ów – np. e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Decydując cię na rozliczenie PIT przez internet nie tylko oszczędzamy czas i pieniądze, ale też unikniemy ewentualnych błędów. Program prowadzi nas za rękę przez kolejne pola formularza i na bieżąco kontroluje, a nawet automatycznie uzupełnia wpisywane dane. W dodatku uniemożliwi nam wysłanie zeznania, jeśli nie wypełnimy wszystkich wymaganych rubryk, dzięki czemu mamy pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Program wylicza też za nas odpowiednie sumy czy procenty od podanych kwot – np. po wpisaniu określonych danych liczbowych, system samodzielnie obliczy podatek należny fiskusowi czy limit przysługującej nam ulgi. Jest to ogromne ułatwienie, bo wszyscy wiemy, jak łatwo się pomylić nawet w prostych rachunkach.
Jeśli prawidłowo rozliczyliśmy PIT online, otrzymamy UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, które jest jedynym oficjalnym dokumentem potwierdzającym, że urząd otrzymał nasz PIT.

Podpowiadamy: Jak rozliczyc PIT za 2017 rok

Urząd skarbowy rozliczy PIT za nas
Uciążliwe coroczne samodzielne wypełnianie deklaracji podatkowych odchodzi powoli do lamusa. Teraz urząd skarbowy może nas w tym wyręczyć. Wystarczy złożyć do skarbówki wniosek PIT-WZ. Mamy na to czas do 16 kwietnia. Możemy także wypełnić PIT przy pomocy PFR.

Jak złożyć wniosek PIT-WZ
Jeżeli chcemy skorzystać z możliwości wypełnienia zeznania PIT przez urząd skarbowy, musimy wypełnić elektronicznie (wyłącznie!) wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego, czyli PIT-WZ.

Co zyskujemy
* oszczędzamy czas,
* unikamy błędów rachunkowych albo związanych z przepisywaniem danych.,,
* możemy skorzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% swojego podatku organizacji pożytku publicznego.

Kogo wyręczy fiskus
W tej formie możemy się rozliczyć, gdy uzyskujemy dochody wyłącznie od płatników - z tytułu umowy o pracę, o dzieło i zlecenie, praw autorskich, a także rent i emerytur. Nie ma znaczenia, czy rozliczamy się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem (małżonką), czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Co we wniosku:
We wniosku wystarczy podać:
* swoje dane (imię i nazwisko oraz adres), a jeśli rozliczasz się ze współmałżonkiem - również jego dane,
* informację o kosztach uzyskania przychodu z zatrudnienia, wysokości ulg i odliczeń z których chcesz skorzystać,
* numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP) – jeśli chcesz przekazać jej 1% swojego podatku,
* swój e-mail, na który dostaniesz informację, że US sporządził twoje zeznanie podatkowe,.
Na podstawie tych danych oraz informacji od twoich pracodawców lub ZUS urząd  skarbowy przygotuje twoje zeznanie podatkowe.

Dowiedz się: Kiedy otrzymasz zwrot podatku

Jak złożyć PIT-WZ
Wniosek PIT-WZ wypełniamy i składamy WYŁĄCZNIE elektronicznie.
Możemy to zrobić:
* na stronie www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (zakładka: wniosek o sporządzenie zeznania (PIT-WZ), przez formularz online albo przez system e-Deklaracje (formularz lub aplikacje e-Deklaracje Desktop) – wniosek możemy podpisać kwotą przychodu z zeznania za rok 2016, profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
* za pośrednictwem bankowości internetowej – sprawdźmy, czy możemy to zrobić w  naszym banku - np. dzwoniąc na infolinię,.
Po złożeniu wniosku PIT-WZ czekamy maksymalnie pięć dni na e-mail z urzędu skarbowego, w którym będzie link do już wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie musimy zaakceptować lub odrzucić do 30 kwietnia 2018 roku. Jeśli nie podejmiemy żadnej decyzji, zeznanie będzie zaakceptowane automatycznie.

Kiedy złożyć PIT-WZ
Wniosek PIT-WZ możesz złożyć do 16 kwietnia 2018 r.

Jak złożyć zeznanie za pomocą PFR
PFR to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe za poprzedni rok, które przygotuje dla nas urząd skarbowy. Możemy je uzupełnić o ewentualne ulgi i odliczenia, inne przychody i koszty ich uzyskania, dane organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% swojego podatku. Możemy skorzystać z PFR, jeśli rozliczamy się na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Urząd sporządzi zeznanie na podstawie   informacji PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-8C i PIT-R za 2017 r., a PIT-38 na podstawie  informacji PIT-8C. Ta opcja jest dostępna zarówno rozliczającym się indywidualnie  jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Jak pobrać PFR
Trzeba podać:
- imię, nazwisko, datę urodzenia,
- NIP albo PESEL,
- sumę przychodów z informacji od płatników za rok 2017.

Jak podpisać
Uzupełniony PIT-37 lub PIT-38, podpisujemy korzystając z jednej z 3 możliwości:
* danych autoryzujących - imię, nazwisko, data urodzenia, NIP albo PESEL, kwota przychodu za rok 2016,
* profilu zaufanego,
* kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

WAŻNE! Jakie błędy najczęściej popełniamy w PIT

Uwaga!
System zweryfikuje wysłane zeznanie i nada mu określony status - tylko jeśli dokument uzyska status „200", możesz pobrać UPO, które jest dowodem złożenia deklaracji.

Jak złożyć PIT-OP
Oświadczenie PIT-OP wypełniają emeryci lub renciści, którzy zostali rozliczeni z fiskusem na druku PIT-40A za pośrednictwem ZUS, (albo innego organu rentowego), a chcą przekazać 1% swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

W PIT-40A, który ZUS (albo inny organ rentowy) przekazuje do urzędu skarbowego nie ma możliwości podania organizacji pożytku publicznego, na którą zamierzają oni przeznaczyć 1% swojego podatku. Jeśli chcą to zrobić, mogą wybrać jedną z dwóch innych metod.
Mogą:
* wypełnić i wysłać samodzielnie PIT-37 (po otrzymaniu PIT-40A). W odpowiednich rubrykach formularza PIT-37 trzeba wskazać numer KRS tej organizacji, której chcemy przekazać 1% swojego podatku. Wtedy jednak musimy wypełnić wszystkie pola deklaracji podatkowej, co jest kłopotliwe i zajmuje dużo czasu.
* złożyć PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku wykazanego przez ZUS w PIT-40A, na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Co trzeba podać
* podstawowe dane dotyczące emeryta lub rencisty,
* dane organizacji, której urząd skarbowy przekaże 1% z podatku emeryta lub rencisty. Jeśli składasz PIT-OP elektronicznie ze strony Portalu Podatkowego (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl), od razu możesz sprawdzić numer KRS wybranej przez ciebie organizacji.
Oświadczenie PIT-OP należy wysyłać bezpośrednio do urzędu skarbowego. Na podstawie tak złożonego PIT-OP urząd skarbowy przekaże 1% twojego podatku wskazanej organizacji pożytku publicznego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany