Sejm zawiesił pobór podatku handlowego

i

Autor: Shutterstock

PIT 2018. Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku

2017-02-26 10:00

Jeśli spodziewasz się zwrotu podatku i zależy ci na szybszym odzyskaniu pieniędzy, nie powinieneś zostawisz rozliczenie na ostatnią chwilę. Inaczej na zwrot nadpłaty możesz poczekać nawet trzy miesiące.

Jeżeli ze złożonej deklaracji wynika, że w trakcie roku suma zaliczek pobranych przez płatników (np. twojego pracodawcę) jest wyższa niż roczna kwota podatku, oznacza to, że masz nadpłatę, a tym samym możesz liczyć na zwrot podatku z urzędu skarbowego. Nadpłata (czyli kwota, którą fiskus musi ci zwrócić ) powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Od tej chwili możesz spodziewać się jej zwrotu. Jak dostaniesz nadpłatę?

Zobacz również: Waloryzacja 2018. Minister Rafalska podała oficjalny wskaźnik waloryzacji. Ile podwyżki dostaną emeryci? [TABELKA]

Pieniądze z tytułu nadpłaconego podatku możesz otrzymać na trzy sposoby
* przelewem na wskazany przez ciebie rachunek bankowy
* odbierając osobiście gotówkę w kasie urzędu lub
* przekazem pocztowym pod adres wskazany w zeznaniu

Najlepiej skorzystać z pierwszego rozwiązania, bo nic cię to nie kosztuje (za przekaz urząd skarbowy ci potrąci), a poza tym fiskus szybciej zwróci ci pieniądze. Nie musisz czekać na listonosza czy iść na pocztę lub do urzędu skarbowego żeby odebrać gotówkę.

Zwrot podatku na konto bankowe
Aby otrzymać zwrot podatku na konto bankowe, powinieneś złożyć (osobiście w lub wysłać pocztą) - najlepiej przed złożeniem deklaracji PIT-37 lub równocześnie - w urzędzie skarbowym druk ZAP-3. Wystarczy złożyć go tylko raz, nie trzeba podawać numeru konta co roku (chyba, że zmieniłeś numer konta bankowego). Niektóre urzędy skarbowe uruchomiły aplikację ,,ZWROTY" umożliwiającą samodzielnie sprawdzenie za pośrednictwem internetu statusu deklaracji oraz terminu zwrotu podatku.

Uwaga! Jeśli kwota zwrotu podatku jest niższa niż koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, należny ci zwrot podatku zostanie zaliczony automatycznie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

W jakim terminie fiskus zwróci nadpłatę
Jeśli okaże się, że przysługuje ci zwrot nadpłaty podatku, ale jednocześnie masz jakieś zaległości wobec urzędu skarbowego (np. z tytułu niezapłaconych mandatów), fiskus ma prawo dokonać potrąceń z tej kwoty i zaliczyć ja z urzędu na poczet bieżących zaległości podatkowych. Dopiero gdy nie masz zobowiązań w urzędzie, fiskus ma obowiązek zwrócić ci nadpłatę w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania PIT. Jest to termin maksymalny, najczęściej dostajesz pieniądze wcześniej. Termin 3 miesięcy na zwrot liczy się od dnia złożenia deklaracji podatkowej,czyli od dnia:

* złożenia deklaracji w okienku podawczym urzędu,
* wysyłki deklaracji pocztą listem poleconym,
* otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru , gdy składasz PIT przez internet.
Uwaga! Nie należy terminu 3 miesięcy liczyć od ostatniego dnia, w którym deklarację można składać.
Wyjątek! Urząd skarbowy nie musi przestrzegać 3-miesięcznego terminu w razie wykrycie w ramach czynności sprawdzających błędów w deklaracji podatkowej.

Sprawdź też: Jak rozliczyć PIT przedsiębiorcy [PRZEWODNIK KROK PO KROKU]

Kiedy kasa szybciej
Najszybciej na zwrot liczyć możesz, jeśli wniosek złożyłeś przez internet - trafia on bowiem bezpośrednio do systemu elektronicznego, a w konsekwencji wniosek jest szybciej rozpatrywany przez urząd skarbowy. PIT elektroniczny oszczędza również czas spędzony w kolejce do okienka podawczego urzędu skarbowego czy koszty ponoszone na wysyłkę deklaracji pocztą. Po złożeniu rocznej deklaracji PIT w formie elektronicznej czas oczekiwania na zwrot nadpłaty wynosi średnio kilka dni, a w sytuacjach szczególnych wydłuża się do 2-3 tygodni. Szybszego zwrotu – w terminie 30 dni od daty rozliczenia - mogą spodziewać się osoby wielodzietne, posiadające Kartę Dużej Rodziny. Niektóre urzędy skarbowe przychylają się w indywidualnych sprawach do wniosków o przyspieszenie zwrotu.

Kiedy nie zwrócą
Nadpłata nie zostanie zwrócona, jeżeli:

- masz zaległości podatkowe lub
- złożysz wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych (np. zaliczek na podatek dochodowy)

Jeśli fiskus zaliczy ci nadpłatę na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych, powinien wydać stosowne postanowienie. Powinieneś być bowiem poinformowany, czy nastąpiło zaliczenie i w jakiej kwocie. Może się zdarzyć, że urząd skarbowy nie dotrzyma terminu zwrotu. W takim przypadku od dnia następnego po upływie terminu przysługują ci odsetki za zwłokę.

Czytaj również: Komu opłaca się rozliczyć PIT z małżonkiem lub dzieckiem

Za termin zwrotu nadpłaconego podatku uznaje się:
* dzień, w którym urząd skarbowy złoży w banku polecenie przelewu – „zwrot podatku", a polecenie zostanie zrealizowane lub dzień nadania przekazu pocztowego a nie dzień, w którym otrzymałeś ten przekaz)

* dzień wypłacenia kwoty nadpłaty przez urząd skarbowy lub postawienia nadpłaty do twojej dyspozycji w kasie - gdy chodzi o zwrot w gotówce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze