laptop komputer praca

i

Autor: Shutterstock

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? [PORADNIK]

2018-01-27 7:00

Jeżeli robisz zakupy online, wystrzegaj się niesprawdzonych sklepów internetowych. Mimo że na pierwszy rzut oka witryna może wzbudzić twoje zaufanie, przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na kilka detali. Sprawdź, jakie sztuczki stosują oszuści, którzy podszywają się pod sprzedawców online.

Internetowe zakupy z roku na rok zyskują na popularności. Wielu internautów przyzwyczaiło się do kupowania na Allegro, OLX, eBayu czy Amazonie. Coraz chętniej robimy zakupy w aplikacjach mobilnych i rośnie nasze zaufanie do sprzedawców z innych krajów. Już teraz ulubioną zagraniczną platformą sprzedażową Polaków stał się chiński AliExpress. Jednak nasze zaufanie do sklepów online powinno mieć swoje granice, zwłaszcza jeżeli nie znamy firmy. Nawet wyglądający przyjaźnie outlet w rzeczywistości może być „przykrywką" do wyłudzania pieniędzy. Dlatego, zanim zaopatrzysz się w niepewnym źródle, koniecznie sprawdź opinie na temat sprzedawcy, a także poszukaj jego profilu w mediach społecznościowych.

Opinie na temat sklepu i sprzedawcy
Pierwszym krokiem przed zrobieniem zakupów online powinno być sprawdzenie sprzedawcy. Jak mówi stare przysłowie, „strzeżonego pan Bóg strzeże". Warto poszukać informacji o sklepie w internecie. Nie zaszkodzi też przeczytać opinie klientów. Niektóre z nich potrafią skutecznie zrazić do zakupu, ale rzetelna informacja od osoby, która czuje się oszukana, może stanowić jedyną przestrogę dla innych nabywców. Komentarze internautów znajdziesz na forach internetowych, na Facebooku oraz w agregatorach ofert, np. na Ceneo.pl.

Zobacz: Uwaga, masz laptop firmy HP? Może dojść nawet do pożaru

Brak profilu na Facebooku
Chociaż aktywność w mediach społecznościowych nie jest obowiązkiem, to brak profilu dużego sklepu na Facebooku może dać do myślenia. Świadczy ona o tym, że sprzedawca albo nie inwestuje w marketing, albo ma coś do ukrycia.

Nazwa domeny
Zastanów się nad nazwą domeny, która należy do sklepu. Jeżeli nie kojarzy się ona z profilem działalności danej firmy, albo wręcz przeciwnie, sugeruje związek z inną branżą, może to stanowić dla ciebie pierwsze ostrzeżenie. Mało popularna nazwa sklepu nie musi oznaczać, że podmiot jest niebezpieczny. Jeżeli jednak nazwa sklepu obuwniczego brzmi jak reklama systemów grzewczych, powinno dać ci to do myślenia. Co więcej, nawet jeżeli nazwa domeny sugeruje, że masz do czynienia z podmiotem zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii, np. kończy się na .co.uk, w rzeczywistości zamieszczony na niej formularz płatności może przekierowywać do odbiorcy w Chinach.

Polecamy: Padłeś ofiarą oszustwa w internecie? Sprawdź, jak odzyskać wyłudzone pieniądze

Ostrzeżenia przed domeną sklepu
Interesującym narzędziem do badania wiarygodności sklepów online są serwisy, które pozwalają znaleźć dodatkowe informacje na temat właściciela domeny. Jeden z nich znajduje się pod adresem scamadviser.com. Wystarczy wpisać adres domeny i nacisną przycisk „Check it now" („Sprawdź teraz"), aby przekonać się, co na temat sklepu mają do powiedzenia inni.

Adres firmy
Jeśli masz wątpliwości dotyczące tożsamości sprzedawcy, zacznij od kliknięcia w zakładkę „kontakt" i sprawdzenia w internecie danych, które tam znajdziesz. Jeżeli na stronie internetowej sklepu zamieszczono jedynie formularz kontaktowy, ale nie podano adresu siedziby firmy, prawdodpodobnie sprzedawca ma coś do ukrycia. Oszuści stosują rozmaite sposoby na uśpienie naszej czujności. Przykładowo, jako swoją lokalizację podają niekiedy adres własnej domeny internetowej. Jeżeli po wpisaniu nazwy sklepu w wyszukiwarce internetowej nie możesz znaleźć konkretnych informacji na temat sprzedawcy, zastanów się, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz też: Zakupy przez internet. Kiedy można zwrócić lub wymienić towar

Cena produktu
Kolejny sygnał ostrzegawczy powinna stanowić cena produktu. Jeżeli jest wyjątkowo okazyjna, np. dwukrotnie niższa od rynkowej, możesz mieć do czynienia z oszustem. Porównaj ceny produktu w rożnych sklepach i zastanów się, czy oferta rzeczywiście wzbudza twoje zaufanie.

Niezgodność opisu produktu ze zdjęciem
Inną cechą oferty, która może zdradzić fałszywy sklep, jest zdjęcie produktu. Zdarza się, że nie pasuje ono do oferowanego towaru. Aby mieć pewność, że masz do czynienia z prawdziwym sprzedawcą, porównaj opis produktu w sklepie z opisem na stronie producenta, a także sprawdź, czy zdjęcia produktu są ze sobą kompatybilne. Przykładowo, kolor podany w opisie produktu może nie zgadzać się z jego kolorem na zdjęciu. Brak wyjaśnienia takiego stanu rzeczy powinien cię zastanowić. Mogą również wystąpić rozbieżności z rozmiarówką producenta. Duże firmy często podają tabele rozmiarów, co powinno pomóc rozwiać wątpliwości.

Brak opcji bezpiecznych płatności
Chociaż nie wszystkie sklepy online umożliwiają bezpieczne płatności, np. przez system PayU czy PayPal, warto zwrócić uwagę na ich dostępność przed dokonaniem zakupu. Skorzystanie z tego typu systemu stanowi dodatkową ochronę transakcji. Jeżeli sklep posiada jedynie system, który odsyła do własnego formularza płatności, może to oznaczać, że mamy do czynienia z oszustem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze