Podwyższenie renty lub emerytury: Jak się odwołać od decyzji ZUS-u

2012-02-28 3:00

Jeśli jesteś niezadowolony z decyzji ZUS-u w sprawie renty lub emerytury, odwołaj się! Masz prawo zakwestionować zarówno odmowę przyznania świadczenia, jak i jego wysokość.

Pamiętaj o terminach

Aby odwołanie od decyzji ZUS-u było skuteczne, musisz wnieść je w ściśle określonym terminie do właściwej instytucji, wskazać wady decyzji i odpowiednio je uzasadnić. Masz na to 30 dni od doręczenia odpisu decyzji. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie, twoje pismo zostanie odrzucone, chyba że przekroczyłeś termin z ważnych powodów niezależnych od ciebie, np. choroba, pobyt w szpitalu, śmierć osoby bliskiej. Zanim wniesiesz odwołanie do sądu, najpierw uważnie przeczytaj decyzję ZUS. Znajdziesz w niej informacje, jaki sąd i w jakim terminie będzie rozpatrywał twoje odwołanie.

Uwaga!

Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji, chyba że z jej treści wynika, że ma być wykonana natychmiast lub jej natychmiastowe wykonanie następuje z mocy ustawy.

Czekaj na odpowiedź ZUS

ZUS ma 30 dni, by odpowiedzieć na twoje odwołanie. W tym czasie powinien ponownie zbadać i przeanalizować sprawę, a potem ma dwie możliwości. Może zmienić lub uchylić swoją wcześniejszą decyzję i wtedy wydaje nową. Albo może nie uwzględnić twego odwołania i wtedy (nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia odwołania) przekazuje twoją sprawę do sądu wraz z aktami i uzasadnieniem.

Jeśli w ciągu 60 dni od dania wniesienia odwołania nie dostaniesz żadnej odpowiedzi, możesz złożyć w sądzie skargę na bezczynność ZUS-u.

Z czym do sądu

Sprawy związane z rentami i emeryturami rozpatrują okręgowe lub rejonowe sądy pracy i ubezpieczeń społecznych. Składając odwołanie, nie musisz się martwić o koszty sądowe, bo nie wnosisz żadnych opłat. Jeśli sprawa jest skomplikowana, a nie stać cię na adwokata, możesz poprosić sąd o wyznaczenie obrońcy z urzędu.

Odwołanie najlepiej złożyć w sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał niekorzystną dla ciebie decyzję. Jest jednak wyjątek - jeśli ZUS odmawia ci przyznania renty, to od decyzji lekarza orzecznika powinieneś najpierw odwołać się do komisji lekarskiej ZUS.

Odwołanie trzeba wnieść na piśmie, masz jednak prawo złożyć je także ustnie do protokołu sporządzonego w oddziale ZUS, który wydał decyzję. Odwołanie możesz również wnieść bezpośrednio do sądu (z wyjątkiem dotyczącego bezczynności ZUS-u), ale pamiętaj, że wydłuży to czas załatwienia twojej sprawy, bo sąd i tak musi przekazać twoje dokumenty do zaopiniowania przez właściwy oddział ZUS-u.

Zanim wniesiesz odwołanie, zastanów się też, co będzie dla ciebie lepsze - zmiana czy uchylenie decyzji. W odwołaniu musisz przedstawić swoje zarzuty i dowody na ich poparcie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze