grzejnik

i

Autor: Shutterstock grzejnik

Drogie ogrzewanie

Jak wybrać tani energooszczędny grzejnik do domu? Porada eksperta

2022-10-01 14:03

Brak węgla i bardzo wysokie ceny surowców energetycznych do ogrzewania domów i mieszkań sprawiają, że coraz więcej osób przewiduje, że tegoroczną późną jesień i zimę trzeba będzie oszczędzać. Spodziewamy się, że w domach i pracy po prostu będzie zimniej niż w latach ubiegłych. Nie każdy jednak jest zimnolubny. Wiele osób już szuka sposobów na to, jak dogrzewać się w chłodne dni. Dobrym rozwiązaniem mogą być energooszczędne grzejniki. Jak wybrać dobry grzejnik. Ekspert radzi.

Drożyzna energetyczna. Jak wybrać energooszczędny grzejnik?

Zapowiada się wyjątkowy sezon grzewczy. W tym roku w wielu domach, mieszkaniach, urzędach, biurach, ale i szkołach może być wyjątkowo chłodno. Kryzys energetyczny sprawia, że ceny węgla, prądu, gazu wystrzeliły w górę. Na ogrzewaniu będą oszczędzać też wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Polacy boją się, że kaloryfery będą zbyt zimne i trzeba będzie się dogrzewać. Sposobem na taką sytuację mogą być energooszczędne grzejniki. Jak wybrać tani i energooszczędny mobilny grzejnik?

- W wyborze grzejnika kluczowe jest dokładne sprecyzowanie rzeczywistych potrzeb. W zasadzie można wyróżnić trzy typy grzejników. Pierwsza grupa to termowentylatory, grzejniki ceramiczne i halogenowe, stanowiące dobre i niedrogie rozwiązanie umożliwiające dogrzewanie pojedynczych, zimnych pomieszczeń. Druga grupa to grzejniki konwektorowe. Urządzenia te są wyposażone w termostat, umożliwiający nastawienie temperatury i stałe ogrzewanie pomieszczenia. Dodatkowo, takie grzejniki nie generują dźwięku, możemy je zatem wykorzystać do podniesienia temperatury w sypialni. I ostatnia kategoria to grzejniki olejowe. Potrzebują chwili na osiągnięcie oczekiwanej temperatury pomieszczenia, ale zapewniają długotrwałe i ciche działanie, świetnie sprawdzają się w procesie stałego dogrzewania - wyjaśnia Michał Mystkowski, rzecznik prasowy sieci sklepów Media Expert.

Parametry odpowiedniego grzejnika

Michał Mystkowski tłumaczy: - Poszukując optymalizacji w kosztach użytkowania grzejników, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na dostosowanie mocy grzewczej urządzenia do wielkości pomieszczenia. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli nam ogrzać je w krótkim czasie i ograniczyć pobór zbędnej mocy. Kontrolę nad kosztami zapewni nam również grzejnik wyposażony w termostat, który będzie regulował swoje działanie w zależności od zaprogramowanej temperatury, a w chwili jej osiągnięcia, redukował pobór mocy. Sugerowałbym również zwrócenie uwagi na to, aby grzejnik, który zamierzamy kupić, wyposażony był w solidną podstawę lub zabezpieczenia przed przewróceniem się.

Sonda
Jakim paliwem ogrzewasz dom?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Skarżyński
Najnowsze