Skierowanie do sanatorium
Aby starać się o wyjazd do sanatorium finansowany przez NFZ musisz mieć aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych, karty informacyjne ze szpitali (w przypadku gdy byłaś/byłeś jego pacjentem) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to każdy lekarz mający podpisaną umowę z NFZ. Bierze on pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego, ponieważ i takie mogą mieć miejsce. O przydzieleniu miejsca i terminu pobytu decyduje wojewódzki oddział NFZ.
Jak wyjechać do sanatorium z mężem lub koleżanką?
Aby zwiększyć szansę wspólnego pobytu w uzdrowisku można połączyć skierowania i złożyć je w tym samym terminie – pisze Dziennik Gazeta Prawna. Większe szanse mamy też jeśli posiadamy ten sam rodzaj i profil leczenia oraz dodatkowo złożymy wniosek o wspólny wyjazd i podamy w nim konkretne uzasadnienie. Łatwiej jest o wspólny wyjazd z mężem niż z koleżanką zwłaszcza, gdy jeden z małżonków:
*ukończył 65. rok życia,
* ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Lekarz specjalista NFZ może rozpatrzyć wniosek negatywnie, gdy np. uzna, że schorzenia małżonków powinny być leczone w różnych placówkach.
Napisz podanie
Oprócz skierowania na leczenie, małżonkowie powinni również załączyć podanie. Wniosek o wspólny wyjazd nie gwarantuje pozytywnego rozpatrzenia sprawy, jednak może mieć na niego wpływ. Podanie powinno zawierać: imiona i nazwiska wnioskodawców, datę rozpoczęcia turnusu leczniczo-rehabilitacyjnego, nazwę i adres oddziału wojewódzkiego NFZ oraz datę i miejsce sporządzenia wniosku oraz uzasadnienie prośby o wspólny wyjazd. Prośba może zostać uzasadniona: chęcią dzielenia kosztów podróży (zmniejszenia wydatków),wspólnego wspierania się czy udzielania sobie wzajemnej pomocy.