Jak za życia podzielić swój majątek

2010-06-21 4:00

Dzieci nieletnie ani pełnoletnie nie mają praw do majątku rodziców za ich życia. Nie mogą więc domagać się, aby za życia rodzic przepisał im np. mieszkanie czy dał samochód

Rodzice jako właściciele ruchomości i nieruchomości, których się dorobili, mogą nimi dysponować według uznania. A to oznacza, że mogą cały majątek bądź jego część za swojego życia rozdysponować pomiędzy dzieci, ale także inne osoby, również zupełnie obce.

Darowizny dla najbliższych od kilku lat nie są opodatkowane!

Małżonek, zstępni (dziecko, wnuk, prawnuk, praprawnuk itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itd.), pasierb (przybrany syn lub córka - dzieci małżonka lub małżonki), ojczym i macocha oraz rodzeństwo nie muszą płacić podatku od darowizny. Warunkiem jest zgłoszenie organowi podatkowemu nieodpłatnego nabycia majątku. W przypadku darowizny pieniędzy ich przekazanie musi odbyć się za pośrednictwem banku, a nie z ręki do ręki.

Co można darować?

Przedmiotem darowizny może być wszystko, co ma jakąś wartość: pieniądze, dzieła sztuki, nieruchomości, prawa majątkowe itd. Darowizna nigdy nie wiąże się z odpłatnością, nawet symboliczną. Co więcej, w zamian za darowanie np. mieszkania, pieniędzy czy prawa do utworu muzycznego, nie można zobowiązać się do jakiegoś świadczenia, bo darowizna przestanie być wówczas darowizną.

Nie można mylić darowizny z innymi bezpłatnymi świadczeniami na rzecz innej osoby. Ani nieodpłatne użyczenie, ani nieoprocentowana pożyczka nie są darowizną. Również jeśli jedna osoba nieodpłatnie świadczy drugiej jakąś usługę, nie można powiedzieć, że jest to darowizna.

Kiedy umowa jest ważna

Aby umowa darowizny była ważna, potrzebne jest podpisanie aktu notarialnego. Darowizna, którą zawarto bez zachowania formy aktu notarialnego, jest nieważna, chyba że świadczenie zostało już spełnione. Np. pieniądze zostały wypłacone osobie obdarowanej. Bez aktu notarialnego nigdy nie jest ważna darowizna nieruchomości, nawet jeśli obdarowany w niej zamieszka, płaci od niej podatek itp.

Jeśli więc chcemy skutecznie rozdysponować swój majątek, pamiętajmy o trzech rzeczach:

1. Nie żądajmy nic w zamian;

2. Zgłośmy darowiznę urzędowi skarbowemu;

3. Zachowajmy odpowiednią formę umowy - akt notarialny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze