Jak zaoszczędzić na kosztach leczenia

2010-07-16 4:00

W teorii opieka lekarska jest w Polsce bezpłatna, w praktyce za wizyty u specjalisty często trzeba zapłacić. Drogie są również leki. Nic dziwnego, że prawie połowy emerytów nie stać na ich wykupienie

Ceny leków rosną, na wizytę u specjalisty trzeba czekać miesiącami albo zapłacić co najmniej kilkadziesiąt złotych za prywatną poradę - tak wygląda służba zdrowia w Polsce. Niestety, nie ma co liczyć na to, że leczenie kiedykolwiek będzie całkowicie darmowe. Można jednak nieco zmniejszyć wydatki, które ponosisz na opiekę medyczną.

Zdrowy nie płaci

Lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. To oczywiste, ale często o tym zapominamy. Wiadomo, że niektórym schorzeniom czy urazom nie jesteśmy w stanie zapobiec, ale część dolegliwości (np. cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie) jest spowodowana przede wszystkim nieodpowiednim trybem życia. Może więc już czas zastosować się do wskazań lekarzy i dietetyków. Twój organizm wzmocni na pewno codzienna dawka ruchu (wystarczy nawet spacer), lekkostrawna dieta pełna ryb, razowego pieczywa, warzyw i owoców oraz unikanie stresu. Na zdrowie wyjdzie ci też pozbycie się zbędnych kilogramów, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu.

Pamiętaj, że leczenie chorób przewlekłych jest bardzo kosztowne. Wiąże się z nimi ryzyko wystąpienia powikłań, a dodatkowo przynajmniej raz w miesiącu trzeba odwiedzić specjalistę, codziennie zażywać leki i co kilka miesięcy robić badania.

Sumienne przestrzeganie zaleceń

Jeśli jesteś w trakcie leczenia, to dokładnie stosuj się do wskazań lekarza. Bierz regularnie przepisane leki. Podczas niektórych kuracji niezażycie nawet jednej tabletki przekreśla całą kurację, którą potem trzeba zaczynać od początku. Od razu zacznij stosować zaleconą rehabilitację, bo dzięki temu prędzej dojdziesz do siebie. Po konsultacji z rehabilitantem możesz też ćwiczyć w domu. Zdyscyplinowany pacjent szybciej zdrowieje, a więc mniej wydaje na leczenie.

Zbieraj dokumentację medyczną

Nie wyrzucaj zaświadczeń, wyników badań ani recept. Przydadzą się w trakcie ewentualnego leczenia, a także w razie sporu z firmą ubezpieczeniową albo lekarzem. Dla pewności możesz zrobić kopie całej dokumentacji.

Tanie zamienniki leków

To najefektywniejszy sposób na zmniejszenie kosztów leczenia. Zamiana leków na tańsze środki o tej samej skuteczności pozwoli ci zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie, bo różnice w cenach między poszczególnymi medykamentami naprawdę są znaczne. Sięgają nawet do kilkudziesięciu złotych.

Lekarze przepisując lekarstwa, często nie biorą pod uwagę zasobności portfela pacjenta. Dlatego warto samemu upomnieć się o tańsze zamienniki. Można także zapytać o nie farmaceutę. Zresztą aptekarz ma obowiązek sam poinformować cię o odpowiednikach.

Zamiana to nie problem, bo zamienniki ma większość medykamentów. Zwykle mają one to samo działanie, a róż-ni je producent, nazwa, wygląd, opakowanie, no i cena.

Nie tylko stosowanie tanich zamienników pozwoli ci sporo zaoszczędzić. Ważne jest również, gdzie kupujesz leki. Porównaj ceny w kilku aptekach i kupuj w tej, która oferuje najkorzystniejsze. Różnica może sięgać nawet kilku złotych na jednym opakowaniu. Wybieraj większe opakowania, bo cena jednej tabletki jest w nich niższa niż w mniejszych, w których znajduje się tylko kilka sztuk. Leki bez recepty można też kupować w tanich aptekach internetowych.

Zwrot kosztów leczenia

W wyjątkowych sytuacjach możesz też starać się o zwrot kosztów od NFZ za leczenie prywatne, które przecież do najtańszych nie należy. Pacjent musi udowodnić, że był zmuszony skorzystać z metod leczenia niefinansowanych przez publiczną służbę zdrowia albo takich, do których dostęp jest znacznie utrudniony (np. przez długi okres oczekiwania). Najczęściej są to usługi rehabilitacyjne, na które nie można zbyt długo czekać, ponieważ po czasie nie będą skuteczne.

Najczęściej zwrot kosztów jest uzasadniony w przypadku szukania pomocy u prywatnych specjalistów, kiedy pacjentowi grozi trwałe kalectwo (np. utrata słuchu, niedowład kończyny). Jeśli NFZ pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, to możesz dostać (zwykle częściowy) zwrot za leczenie i rehabilitację w prywatnych placówkach.

Również ofiarom wypadków należy się od sprawcy z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC odszkodowanie z tytułu zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Obejmuje ono: koszty pobytu w szpitalu, konsultacji u specjalistów, dodatkowej pomocy pielęgniarskiej, koszty lekarstw i specjalnego odżywiania, kupna protez, wydatki związane z przewozem chorego do szpitala i na zabiegi, z przejazdami osób bliskich w celu odwiedzin, koszty zabiegów rehabilitacyjnych, przygotowania do innego zawodu. Pieniądze możesz otrzymać zaliczkowo na podstawie zaleceń lekarskich dotyczących sposobu leczenia, rehabilitacji, zaleconej diety. Możesz też żądać odszkodowania po zakończeniu leczenia lub po zakończeniu pewnych jego etapów.

Pamiętaj, że zawsze musisz udowodnić poniesione wydatki, trzeba więc zbierać wszystkie rachunki, paragony związane z poniesionymi kosztami.

Leczysz się od kilku lat u jednego lekarza?

Wykorzystaj to. Spróbuj czasem konsultować się z nim telefonicznie. Po co zawracać mu głowę i niepotrzebnie płacić za wizyty, w sytuacji, kiedy nie jest wymagane żadne badanie i wystarczy prosta porada. Poproś go również o wypisywanie recept na leki, które stale zażywasz, z wyprzedzeniem na kilka miesięcy. Spróbuj wynegocjować niższe ceny (np. o 10 zł) za wizyty, jeśli znajdujesz się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a musisz odwiedzić lekarza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze