Smutni emeryci 1

i

Autor: Shutterstock

Emerytury w Polsce

Jak zapewnić sobie finansową stabilność na emeryturze?

2023-09-02 18:06

Czekają nas głodowe emerytury. Co do tego nikt już nie ma wątpliwości. Z najnowszych wyliczeń i prognoz Komisji Europejskiej wynika, że stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia emeryta, może wynosić w 2060 zaledwie 25 proc. Oznacza to, że osoba zarabiająca dziś średnią krajową pensję, po przejściu na emeryturę może otrzymywać świadczenie rzędu 1500 zł. Zatem warto wcześniej zadbać o dodatkowe pieniądze.

Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Niestety, nikt już nie ma złudzeń co do wysokości emerytur w Polsce, ale i na świecie. Najnowsze dane są porażające, bo wskazują na to, że emerytura wyniesie raptem 25 proc. obecnego wynagrodzenia. Dotychczas mówiono o 30 proc. w najgorszym wypadku. Zatem czarno na białym widać, że sytuacja się pogarsza. W takiej sytuacji osoby młode, które wchodzą na rynek pracy powinny od razu pomyśleć  o dodatkowych pieniądzach, które warto zgromadzić, by móc normalnie żyć w wieku senioralnym.

Eksperci przekonują, że dobrą praktyką jest odkładanie co miesiąc10 proc. swoich dochodów na przyszłą emeryturę. Jednak dla wielu Polaków to spory wydatek, na który nie mogą sobie pozwolić. Teoretycznie warto wspomagać się też dodatkowymi filarami emerytalnymi takimi jak fundusze emerytalne, Pracownicze Plany Kapitałowe, Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – IKZE. Tam może spływać mniejsza część wynagrodzenia, ale ostatecznie może uzbierać się spora suma. 

Dwie emerytury i kilka mieszkań

W dobrej sytuacji są osoby, które pracują poza granicami Polski przynajmniej przez jakiś dłuższy okres w swoim życiu. Im może należeć się emeryturą zagraniczna i polska. W całej Europie przepisami regulującymi takie kwestie jest Rozporządzenie WE nr 883/2004, które odnosi się do osób wykonujących działalność zawodową w dość szerokim rozumieniu, czyli do ludzi zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów cywilnoprawnych czy tych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Przed rozpoczęciem pracy poza granicami Polski, zawsze warto sprawdzić nie tylko oferowana pensję, ale i  warunki nabycia uprawnień emerytalnych.

Oczywiście doskonałą formą gromadzenia kapitału na emeryturę są inwestycje - szczególnie w nieruchomości. Jednak niestety nie każdy może sobie pozwolić na nabycie wielu lokali, nawet w kredycie. Jednak ci, którzy taką możliwość mają, raczej na tym interesie nie stracą.

QUIZ: Klasyki PRL-u. Teraz ich już nie ma!

Pytanie 1 z 10
Jaki kształt miał najpowszechniej posiadany odkurzacz w PRL?
Pieniądze to nie wszystko - Alicja Defratyka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze