Czy grill jest szkodliwy?
Węglowodory wielopierścieniowe aromatyczne (WWA) – są wydzielane przez trzy typy grilli: dwa tradycyjne (opalane węglem drzewnym i brykietem z węgla drzewnego), oraz grill gazowy zasilany najczęściej czystym propanem. Grille emitują do atmosfery pył PM 2,5, który ze wszystkich pyłów atmosferycznych szkodzi zdrowiu najbardziej. W grupie WWA jest aż 16 niebezpiecznych związków, a część spośród nich działa silnie rakotwórczo.
Każda ze szkodliwych substancji powstaje nie tylko za sprawą paliwa, ale również na skutek pieczenia. Tłuszcz skapujący z mięsa na rozżarzone węgle ulega rozkładowi i tworzy aerozole szkodliwych dla zdrowia związków. Jeśli jesz rzadko potrawy grillowane nad paleniskiem z węglem drzewnym, to nic Ci nie grozi. Gorzej jednak, jeśli to częsty rytuał.
Niezdrowy grill węglowy (na węgiel drzewny i brykiety) to w Polsce ten najbardziej tradycyjny i najpopularniejszy, ponieważ podobno nic nie zastąpi zapachu i smaku potraw upieczonych na węglu. Jednak taki grill, to także spory bałagan. Popiół należy uprzątnąć, a szorowanie grilla zajmuje dużo czasu. Jaki zatem jest najlepszy i najzdrowszy grill? Zobacz ranking grilli. Sprawdź, co warto kupić i za ile.
Jaki grill wybrać? Oto ranking najlepszych grilli
Wybór grilla to wbrew pozorom spore wyzwanie. Zanim cokolwiek się postanowi należy przy wyborze uwzględnić:
- swoje preferencje kulinarne, czyli co tak naprawdę chcemy grillować, jaki rodzaj jedzenia i czy rzeczywiście musimy gotować na świeżym powietrzu otoczeni woalem dymu
- czy będziemy szorować zapamiętale ruszt po każdym grillowaniu, czy wolimy skorzystać ze zmywarki; nie każdy grill ma elementy, które można myć w zmywarce
- jaki rodzaj paliwa będzie dla nas optymalny: węgiel drzewny, brykiety węglowe, gaz, czy energia elektryczna
- budżet, jakim się dysponuje
- nasze zdrowie, czy grillujemy rzadko i ryzykujemy zetknięcie z węglowodorami wielopierścieniowymi aromatycznymi (WWA), czy często i lepiej wybrać urządzenie nie emitujące WWA.