Jakie koszty pociąga za sobą prezydentura Donalda Trumpa?

2017-07-05 18:51

Projekt budżetu Donalda Trumpa na 2018 r., który poznaliśmy jeszcze w marcu, jest rewolucyjny. Zakłada on gigantyczne cięcia wydatków na ochronę środowiska i służbę zdrowia. Za to finansowanie obronności ma wzrosnąć o ponad 9 procent.

Budowa drogiego muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump nie ukrywa, że budowa muru na granicy z Meksykiem to droga inwestycja. Jej koszty oszacował na 10 – 12 miliardów dolarów. Zdaniem sceptyków oraz niektórych inżynierów przedsięwzięcie może wygenerować znacznie wyższe koszty. Podczas konferencji prasowej w Filadelfii senator Mitch McConnell z Mitch McConnell mówił o 12 – 15 miliardach dolarów, a dziennikarze „The Washington Post" szacowali, że budowa może kosztować nawet 25 mld dolarów (100 mld zł). Mur na granicy USA z Meksykiem będzie miał 3,1 tys. kilomentrów. Postawienie pierwszych 1046 km muru to koszt 7 mld dolarów.

CZYTAJ: Trump: mur na granicy z Meksykiem sam na siebie zarobi

9-procentowy wzrost wydatków na obronność

Budget Control Act (BCA) zakłada, że w przyszłym roku Trump zwiększy wydatki na obronność o 54 miliardy dolarów. Oznacza to rekordowy skok o 9,2 procent. Wpompowanie dodatkowych miliardów w system militarny odbędzie się kosztem finansowania celów cywilnych takich, jak pomoc zagraniczna czy działalność federalnej Agencji Ochrony Środowiska.

ZOBACZ: Donald Trump w Polsce. Wyjaśniamy, jakie znaczenie dla naszego państwa ma wizyta prezydenta USA

Likwidacja ObamaCare
Prezydent USA poczynił sobie za punkt honoru odstąpienie od prowadzonej przez Baracka Obamę od 2010 r. polityki zdrowotnej. Jak zapowiedział w tweecie z 29 maja br., „Opieka ObamaCare jest martwa – Republikanie poradzą sobie dużo lepiej". Trump planuje cięcia w wydatkach na służbę zdrowia i ważnych rządowych programach: Social Security, Medicare oraz Medicaid. Ten ostatni jest rządowym programem opieki zdrowotnej dla osób o niskich dochodach. Oszczędności nie ominą także programu opieki zdrowotnej dla dzieci o niskich dochodach. Prezydent planuje ponadto obniżyć o 17 procent wydatki na centra kontroli i zapobiegania chorobom, a o 18 proc. chce zmniejszyć finansowanie Narodowego Instytutu Zdrowia, z czego pragnie zabrać ponad 1 miliard dolarów Narodowemu Instytutowi Raka. W nowym roku budżetowym resort zdrowia ma dostać o 17,9 proc. mniej (15,1 mld dolarów), a Departament Stanu – o 28 proc. mniej.

PATRZ: Ivanka Trump – córka prezydenta USA. Doradczyni i miliarderka

Gorsza ochrona środowiska
O ok. 30 proc. (2,6 mld dolarów) ma zostać uszczuplony budżet Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Trump postanowił m.in. zrezygnować z programu „Czysta energia" oraz zwolnić Amerykanów z obowiązku płacenia składek do Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ.

Budżet USA na 2018 rok

Szacowane wydatki USA w 2017 r. wyniosą 6,97 tryliona dolarów. Najwięcej, bo 23 proc. tej kwoty pozwoli zrealizować plany związane z opieką zdrowotną, w tym programem bezpłatnej opieki medycznej dla najstarszych Amerykanów Medicare, 21 proc. pochłonie federalny program ubezpieczeń emerytalnych Social Security, 14 proc. – edukacja, 12 proc. – obronność, 7 proc. – inne wydatki, 6 proc. – opieka socjalna, po 5 proc. – transport i odsetki, 4 proc.– ochrona, a 2 proc. – rząd.

Oprac. na podst. bbc.com, usgovernmentspending.com, wyborcza.pl, statnews.com, nytimes.com, rmf24.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze