500 plus

i

Autor: Unsplash - Paul Hanaoka Zdjęcie ilustracyjne

Pomoc rodzinie

Dodatki na dziecko z ZUS 2023. Z jakich świadczeń mogą skorzystać rodzice?

2023-01-02 9:29

Okazuje się, że najważniejsze świadczenia dla rodzin w Polsce wypłaca ZUS. Na liście programów, które obsługuje urząd są: Rodzina 500 plus, Dobry Start, dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku. Zobacz, jak skorzystać z tych programów i co zrobić, by otrzymywać wypłaty z ZUS.

Świadczenia na dziecko z ZUS. Jakie dodatki na dziecko w 2023 roku?

Jakie świadczenia dla rodzin z dziećmi wypłaca ZUS? Okazuje się, że jest tego całkiem sporo. Większość programów skierowanych do rodzin z dziećmi jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy złożyć odpowiednie wnioski, by otrzymywać pieniądze z ZUS na dziecko. Zobacz, jakie są programy i z jakiej pomocy warto skorzystać.

500 plus na dziecko. Świadczenie wychowawcze

Od 1 lutego danego roku można złożyć elektronicznie wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres: od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Otrzymuje się je na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie 500+ przysługuje niezależnie od dochodów opiekunów. Świadczenie jest na wniosek, który można złożyć elektronicznie np. przez stronę swojego banku.

12 tys. na dziecko. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) można otrzymać na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie w sumie do 12 tys. zł na dziecko.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

Można złożyć wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką ponosisz za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Program Dobry Start 300 plus

Pieniądze na wyprawkę szkolną dziecka w wysokości 300 zł można otrzymać raz w roku, bez względu na dochód rodziny.

Wnioski o wypłaty pieniędzy z wymienionych programów z powodzeniem można złożyć przez zusowską aplikację.

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać zwaloryzowane przez inflację?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze