Jarosław Gowin

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Jarosław Gowin

Jarosław Gowin - kim jest z zawodu wicepremier odpowiedzialny za resort pracy i rozwoju. Możesz się zdziwić

2020-12-21 15:46

Jarosław Gowin w rządzie Mateusza Morawieckiego odpowiada za resort pracy, rozwoju i technologii. W czasie walki z koronawirusem prowadzi rozmowy z przedstawicielami rozmaitych branż obejmowanych lockdownem. Kim jest z zawodu Jarosław Gowin? Możesz się zdziwić.

Jarosław Gowin odpowiada za politykę gospodarczą państwa – m.in. za przedsiębiorczość, politykę przemysłową, innowacyjność i technologie, transformację cyfrową, zieloną gospodarkę oraz gospodarcze relacje z zagranicą. Do jego zadań należą również kwestie związane z zatrudnieniem i przeciwdziałaniem bezrobociu; stosunkami i warunkami pracy; wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi; zbiorowymi stosunkami pracy i sporami zbiorowymi oraz związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Kolejny obszar stanowią budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, mieszkalnictwo oraz turystyka. Czy jego wykształcenie przydaje się do sprawowania funkcji wicepremiera i ministra odpowiedzialnego za wymienione sektory?

Jarosław Gowin uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Studiował historię filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na uczelni był członkiem „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Jarosław Gowin w 1985 uzyskał tytuł zawodowy magistra. W latach 80. przebywał w ramach stypendium na Uniwersytecie Cambridge.

Jarosław Gowin pracę zawodową rozpoczął w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Następnie był zatrudniony w Społecznym Instytucie Wydawniczym „Znak”. W latach 1994–2005 pełnił funkcję redaktora naczelnego wydawanego przez Instytut miesięcznika „Znak”. Zasiadał też w zarządzie wydawnictwa.

Mateusz Morawiecki - kim jest z zawodu i ile zarabiał, kiedy nie był premierem

W 2001 w Instytucie Studiów Politycznych PAN uzyskał stopień naukowy doktora rozprawą zatytułowaną Kościół w czasach wolności 1989–1999. Promotorem pracy był Wojciech Roszkowski.

Emeryci dostaną pieniądze na święta

Oni zdążyli przylecieć z Wielkiej Brytanii przed lockdownem

QUIZ: Waluty na świecie

Pytanie 1 z 10
W Japonii za zakupy zapłacimy...
Najnowsze