W przypadku emerytur zreformowanych ZUS dolicza składki odprowadzone po przyznaniu emerytury. Przeliczeniu mogą podlegać wszystkie emerytury (wcześniejsze, przyznane w wieku powszechnym, częściowe i pomostowe). Kolejną możliwością na zwiększenie emerytury jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Można go przeliczyć np. z powodu urlopu wychowawczego , który teraz liczony jest jak okres składkowy (dotyczy tych, którzy otrzymali decyzję przed 1 maja 2015 r. i nie wnioskowali o przeliczenie).
Można też sprawdzić, czy do wyliczenia kapitału były przedłożone zarobki z całego okresu zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r. Zdarza się, że nie można udokumentować zarobków z dawnych lat. Powodem mogła być np. likwidacja zakładu pracy, który nie zadbał o odpowiednie archiwizowanie.
ZUS przed 2009 r. przyjmował wynagrodzenia „0” za te okresy pracy. Po tej dacie Zakład może zastąpić nieudokumentowane zarobki minimalnym wynagrodzeniem za pracę na umowie o pracę. Jeśli odnajdziemy lub uzyskamy dokumenty dotyczące wynagrodzenia za wcześniejsze lata, przeliczenie zarobków może też wpłynąć na wysokość emerytury.
Kolejnym sposobem na zwiększenie emerytury jest przyjęcie wartości średniego dalszego trwania życia z korzystniejszych tablic. Emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia.
Dotyczy to emerytur przyznanych na nowych zasadach i osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego, gdy obowiązywały kolejne tablice oraz osób, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym.
Kupiłeś to w Lidlu? Produkt może grozić zdrowiu! Sklep zwróci pieniądze
Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można składać w określonych terminach. W przypadku pracujących emerytów pobierających „stare emerytury” – po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Natomiast osoby, którym ZUS wypłaca „nowe emerytury” – nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu wszystkich ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. W pozostałych przypadkach – w każdym czasie.