Jest szansa dla firm, by płaciły niższą stawkę za prąd! Sejm ma znowelizować ustawę

2019-07-31 18:25 ŁT
Morawiecki, Tchórzewski, Borys, Gruza
Autor: Daniel Gnap

Po kontrowersjach związanych ze składaniem oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej, termin na złożenie wniosku, który ma zamrozić ceny prądu dla przedsiębiorców, ma zostać wydłużony. Jak poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski, dzięki proponowanej nowelizacji ustawy o cenach prądu, przedsiębiorcy i samorządowcy będą mieć czas na złożenie wniosku do 13 sierpnia br.

- Wszystko wskazuje na to, że kto był zainteresowany złożeniem oświadczenia, to je złożył. Nie docierają do mnie żadne informacje, by jakieś większe grupy nie złożyły oświadczenia - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski cytowany przez PAP. Jednak, jak zaznaczył, jest sezon urlopowy i informacja o terminie składania oświadczeń mogła nie dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

W środę klub PiS złożył poprawkę do ustawy o cenach prądu. Uzasadniając poprawkę w imieniu klubu PiS poseł Piotr Uściński stwierdził, że ok. 50 proc. uprawnionych do korzystania z zamrożonych cen prądu nie złożyło stosownych oświadczeń ich sprzedawcom energii elektrycznej. W poniedziałek pisaliśmy o ogromnych kolejkach w siedzibach firm energetycznych. Przedsiębiorcy skarżyli się, że nie byli odpowiednio informowani o terminie składania oświadczeń i wielu z nich nie zdąży tego zrobić. 

ZOBACZ TEŻ: Kiedy będą wypłacane rekompensaty za prąd?

Jak przypomina serwis wnp.pl, ustawa ws. cen prądu przewiduje, że uprawnieni w II półroczu 2019 r. do odbioru energii po zamrożonej cenie, mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Podmioty te powinny były do północy 29 lipca złożyć stosowne oświadczenie, potwierdzające status uprawnionego. Jest ono konieczne, by w drugim półroczu 2019 r. mogły być rozliczane według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r. Ze składania oświadczeń zwolnione są gospodarstwa domowe.

Najnowsze