Kiedy będą wypłacane rekompensaty za prąd?

2019-05-30 11:28
Od nowego roku drożeje energia elektryczna
Autor: pixabay.com /CC0/ fot. MichaelGaida Od nowego roku drożeje energia elektryczna

Ministerstwo Energii podało, że rozliczenie wyższych cen prądu za pierwsze półrocze roku 2019 odbędzie się według cennika z czerwca rok wcześniej. Od lipca koszty energii pozostanie zamrożony dla gospodarstw domowych, jednostek finansów publicznych, w tym JST, oraz szpitali.

W minioną środę przedstawiciele resortu energii przedstawili efekty uzgodnień z Komisją Europejską. Według ustaleń wypłata zapowiedzianych rekompensat za prąd nastąpi na zasadach przewidzianych przepisami ustawy o cenach prądu. Zostaną one przyznane wszystkich odbiorcom, którzy przewidziani są w dokumencie.

Waloryzacja rent i emerytur 2020! Wiemy, o ile wzrosną emerytury w przyszłym roku [TABELKA]

Od początku lipca 2019 roku ceny prądu pozostaną zamrożone dla gospodarstw domowych, jednostek sektora finansów publicznych - w tym jednostek samorządu, mikro i małych firm oraz szpitali, bez względu na formę ich własności. W praktyce oznacza to, że koszty energii pozostaną na poziomie z czerwca 2018 roku. Średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wypłatę rekompensat na zasadzie pomocy publicznej de minimis. Będą oni zatem płacili rachunki obciążone rynkowymi kosztami energii, a później będą mogły ubiegać się o zwrot pieniędzy. Dla wielu z nich może to oznaczać wysokie podwyżki, a pomoc de minimis ograniczona jest jedynie do 200 tys. euro w ciągu trzech lat. Może się zatem okazać, że dla wielu przedsiębiorców rekompensaty będą zbyt niskie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze