Pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Jesteś bogaty? Nie przystępuj do IKE, bo stracisz fortunę!

2021-04-16 12:39

"IKE nie dla bogatych? Zapłacą tyle podatku, że nie da się go już odrobić" - informuje portal Money.pl. Środki zgromadzone przez Polaków w OFE trafią do ZUS-u lub, co bardziej prawdopodobne z uwagi na konstrukcję przepisów, do IKE. Ekonomiści wyliczają, w jakich okolicznościach można na tym stracić.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć wielka emerytalna rewolucja. Pieniądze, które Polacy od dekad gromadzili w OFE, zostaną przeniesione. Domyślnie, o ile nie zadeklarują inaczej, środki trafią do IKE. Przeniesienie pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne oznacza jednak potrącenie 15 proc. ze zgromadzonych pieniędzy.

Rząd tłumaczy, że co prawda teraz je zabiera, ale w zamian przyszła część świadczenia wypłacana z IKE będzie już nieopodatkowana. Tyle że dla niektórych i tak może to oznaczać straty. 

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Strata nie do odrobienia

Dr Antoni Kołek, prezes Instytutu Emerytalnego obliczył na zlecenie portalu Money.pl, czy opłata przekształceniowa wpłynie na wysokość przyszłego świadczenia. W analizie pod uwagę wziął kilka możliwych scenariuszy. Pierwszy dotyczy kobiety z rocznika 1977, która w OFE zgromadziła ok. 51 tys. zł. Po przeniesieniu środków do IKE z tych pieniędzy zostanie 43,3 tys. zł - resztę zabierze rząd. By odrobić stratę wynikającą z potrącenia opłaty przekształceniowej "statystyczna" kobieta będzie musiała czekać dziewięć lat.

W przypadku osób, które zgromadziły w OFE więcej - 100 tys. zł, operacja przeniesienia środków do IKE będzie boleśniejsza. Oznacza bowiem stratę 15 tys. zł. Dorota Dula, ekspertka BCC oraz dyrektor Biura Programów Emerytalnych i Kapitałowych w MENTOR S.A, twierdzi, że w tym wypadku strata jest już nie do odrobienia - wyjaśnia serwis.

Nie klikaj w link w tych SMS-ach! Oszuści wyczyszczą Twoje konto bankowe

Likwidacja OFE

Ustawa, która umożliwi przeniesienie środków z OFE, jest procedowana przez Sejm. Jeśli zostanie uchwalona, wielka reforma ruszy już w czerwcu. Polacy będą mogli zdecydować, czy ich kapitał zostanie przeniesiony do IKE, czy do ZUS-u. W pierwszym wypadku rząd potrąci opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc., ale zwolni tę część świadczenia z podatku, umożliwi jego wypłatę w całości lub ratach.

Przeniesienie środków do ZUS-u będzie możliwe wyłącznie po wypełnieniu odpowiedniej deklaracji. Środki zostaną opodatkowane w momencie wypłaty. Ta będzie mogła następować tradycyjnie - co miesiąc. W rzeczywistości środki zgromadzone w OFE zwiększą wysokość świadczenia emerytalnego. Jeśli chcemy sprawdzić, ile mamy pieniędzy zgromadzonych w OFE możemy to zrobić za pomocą serwisu ZUS-u. 

Najnowsze