Już po opłacie audiowizualnej? Członek KRRiT: Nie będzie nowego podatku

2016-06-22 17:01 PGoz
Abonament RTV
Autor: Shutterstock Abonament RTV

Jeden z flagowych projektów "dobrej zmiany" wyląduje w koszu, zdaniem Krzysztofa Lufta z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dlatego, że "pomysł od samego początku był zły, na granicy wykonalności".

W wywiadzie dla "Wirtualnej Polski" Krzysztof Luft opowiada, że już podczas prac nad ustawą w komisjach parlamentarnych zaczęły się trudności. Wspomina, że pojawiało się wiele wątpliwości i "co artykuł stawaliśmy przed takimi problemami i barierami, że nie wiadomo było, jak je rozwiązać, by ustawa była w ogóle skuteczna. Moim zdaniem ta ustawa nie będzie dalej procedowana, będzie sobie leżała".

ZOBACZ TEŻ: BREXIT: Zaniepokojeni Polacy nie wrócą do domu. W ostateczności pojadą gdzie indziej

Rząd PiS zaplanował reformę finansów mediów publicznych, a w jej ramach wszystkich płacących rachunki za prąd miał objąć comiesięczny dodatek w wysokości 15 złotych. Motywowane to było niską ściągalnością obowiązującego obecnie abonamentu radiowo-telewizyjnego, czym zajmowała się Poczta Polska. Efekt miał być taki, że hotele, mające setki odbiorników rtv, płaciłyby jeden dodatek, a zarządy dróg miejskich, zarządzające tysiącami parkomatów, płaciłyby ... za każdy.

ZOBACZ TEŻ: Polska już wygrała EURO i to dwukrotnie [INFOGRAFIKA]

Tymczasem pomysł został odsunięty na bok. Wiceminister Krzysztof Czabański w obliczu mediów powtarzał, że to wymóg notyfikacji ustawy w Unii Europejskiej.

- O konieczności notyfikowania ustawy było wiadomo już od samego początku - mówi Krzysztof Luft.

Zdaniem Członka KRRiT to tylko wymówka. Żaden z 400 dystrybutorów prądu nie był specjalnie zainteresowany ściąganiem nowego podatku. Poza tym koordynacja, ujednolicenie baz danych, utrzymananie ochrony danych osobowych - to wszystko byłoby niezmiernie trudne.

- Już po problemach, które się mnożą w tej ustawie, było widać, że ten projekt nie daje po prostu rady - tłumaczy Luft.

ZOBACZ TEŻ: Cudzoziemcy nie kupią polskiej ziemi

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji proponowała konkurencyjny pomysł - połączenie abonamentu z podatkiem PIT, CIT i ubezpieczeniem KRUS dla rolników. - To jedyna ogólnopolska baza danych, która jest gotowa. Jest też operator, czyli urzędy skarbowe, gotowe do działania i pobierania opłat. Takie rozwiązanie leży na stole, mam nadzieję, że będzie powrót do tego pomysłu. Pomysł z prądem to rozwiązanie na granicy niemożliwości - przekonywał w wywiadzie dla wp.pl Luft.

źródło: finanse.wp.pl

Najnowsze