Wielozadaniowy śmigłowiec był oficjalnie prezentowany przez PZL Świdnik na początku marca. Zgłoszenie AW101do postępowania na 16 śmigłowców dla wojska ogłoszonego przez MON nie było wtedy jeszcze oficjalnie potwierdzone. – Pokazujemy ten śmigłowiec, ponieważ jesteśmy przekonani, że on doskonale wypełnia oczekiwania zmawiającego. Natomiast analizujemy cały czas dokumentację – podkreślał podczas prezentacji Krystowski.
Zobacz również: Śmigłowce dla wojska muszą być produkowane w Polsce [WYWIAD]
Teraz jest to już pewne. W rozmowie z portalem Superbiz.pl podczas Welconomy Forum w Toruniu prezes PZL Świdnik poinformował, że firma zgłosi do przetargu właśnie AW101. – Oferujemy śmigłowiec AW101, który był dosłownie półtora tygodnia temu prezentowany w Polsce. To jest największy śmigłowiec w naszej ofercie. Jest to śmigłowiec wielozadaniowy, także potrafi sprostać zarówno potrzebom Marynarki Wojennej, jak i Wojsk Specjalnych – powiedział Krzysztof Krystowski.
Sprawdź także: PZL-Mielec vs PZL-Świdnik. Czym różnią się ich śmigłowce [SPRAWDZAMY]
Termin składania ofert wstępnych w postępowaniach na pozyskanie śmigłowców został w poniedziałek przeniesiony z 13 na 27 marca br. Jak tłumaczył PAP rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia płk Sławomir Lewandowski, stało się to na skutek wniosku jednego z Wykonawców. Z informacji przekazanych nam przez Krzysztofa Krystowskiego, nie była to jednak prośba firmy PZL Świdnik.
Przypomnijmy, że MON planuje kupić osiem śmigłowców przeznaczonych do prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych przez Wojska Specjalne i osiem – zdolnych do zwalczania okrętów podwodnych, które będą jednocześnie umożliwiać prowadzenie misji ratowniczych na morzu. Według ostatnich zapowiedzi MON, pierwsze testowe maszyny mają trafić do Polski jeszcze w marcu.
Czytaj też: Śmigłowce dla Polski coraz dalej. Przetarg odsunięty w czasie
Rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty na dostawę 16 śmigłowców dla wojska, Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił 20 lutego br. Tego samego dnia producentom przekazano zaproszenia do składania ofert. O wygraną w przetargu walczą te same trzy podmioty, które ubiegały się o realizację projektu w postępowaniu, prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON: WSK "PZL-Świdnik" (należące do włoskiej grupy Leonardo), konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest.
Źródło: Superbiz.pl