Już tyle zarabiamy średnio w Polsce. Pensje znowu w górę

2019-12-18 10:25
pieniądze
Autor: East News

GUS podał dane o zarobkach w Polsce. Okazuje się, że zamożność Polaków znów poszła w górę. W listopadzie przeciętne przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,3 proc. r/r i wyniosło 5229,44 zł.

W listopadzie 2019 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,6 proc. r/r i wyniosło 6394,8 zł, a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,3 proc. r/r i wyniosło 5229,44 zł.

ZOBACZ KONIECZNIE: Olga Tokarczuk pobiła rekord! Tyle zarobiła na swoich książkach

- W okresie jedenastu miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 3,8 proc. w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” do 9,5 proc. w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 6,7 proc. - podał GUS.

Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie we wrześniu wyniosło 5 084,56 zł i było wyższe o 6,6 proc. niż w tym samym czasie w roku poprzednim.

Przeciętne wynagrodzenie oblicza się, dzieląc wynagrodzenia naliczone za okres sprawozdawczy przez liczbę pracowników, z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim. Z uwagi na sposób liczenia średniej przez GUS oraz wybór średniej, realne przeciętne płace Polaków oddaje tak naprawdę dominanta. Dominanta modalna to wartość najczęściej występująca w danej próbie. Bardziej realną ogólną sytuację pokazuje też mediana. W 2018 roku mediana wynagrodzeń w Polsce, uwzględniająca także mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób, wyniosła 4 500 zł i była wyższa o 343 zł, czyli o 8,25 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Zarobki 25 proc. najniżej opłacanych pracowników nie przekroczyły 3 349 zł, a 25 proc. najwyżej zarabiających wynagrodzenia przekraczały 6 794 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze