Jarosław Kaczyński

i

Autor: Prawo i Sprawiedliwość / Facebook

Plany PiS

Kaczyński chce kontrolować spółdzielnie mieszkaniowe! Zdradził swoje plany

2022-10-30 8:24

Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania z wyborcami w Stargardzie zapowiedział zmianę w przepisach dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Prawo i Sprawiedliwość chce zwiększyć nadzór państwa w spółdzielniach, co - ich zdaniem - poprawi ich funkcjonowanie. Niebawem projekt będzie poddany na obrady przez rząd.

Jarosław Kaczyński chce większej kontroli państwa nad spółdzielniami mieszkaniowymi

Podczas spotkania z wyborcami Jarosław Kaczyński zwracał uwagę, że spółdzielnie mieszkaniowe nadzorują się same, a prokuratura lub NIK mogą działać dopiero, gdy jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

- Zmianę przeprowadzimy, ale to nie zadziała, jeżeli spółdzielcy nie będą aktywniejsi. Bo ci prezesi, którzy często nadużywają władzy, mają sto różnych metod, żeby z różnych sytuacji się wykręcić - mówił prezes PiS w Stargardzie.

Jarosław Kaczyński podkreślił jednak, że nie zamierza poddawać spółdzielni pod pełny nadzór państwa, bo takie rozwiązanie nie jest możliwe, choćby ze względu na konstytucję. 

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Co PiS chce zmienić w spółdzielniach?

W wykazie prac Rady Ministrów znalazły się obrady nad zmianami w ustawie Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali. Jak portal money.pl dowiedział się od Ministerstwa Rozwoju i Technologii, projekt ma na celu zwiększyć transparentność i usprawnić działanie spółdzielni.

Zgodnie z założeniami projektu, walne zgromadzenie członków spółdzielni będzie wybierać zarząd w tym prezesa, na maksymalnie pięcioletnią kadencję. Przy czym nie będzie limitu kadencji dla kandydatów. W głosowaniu będzie można wziąć udział online.

Nowelizacja pozwoli również członkom spółdzielni wybrać podmiot, który przeprowadzi lustrację. Ponadto unormowana ma być sytuacje osób, które posiadają lokale w budynkach, do których spółdzielnia nie ma prawo własności. 

Sonda
Czy jesteś zadowolony ze swojej spółdzielni mieszkaniowej?

Czy Jarosław Kaczyński ma OBSESJĘ na punkcie Donalda Tuska?

Znany politolog ocenia wypowiedzi prezesa PiS!

Listen to "Kaczyński ma OBSESJĘ na punkcie Donalda Tuska - Prof. Antoni Dudek. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze