samolot lot

i

Autor: East News

Kapitan Wrona zwolniony. Czy człowiek, który uratował setki ludzi otrzyma odszkodowanie?

2019-08-30 15:16

Bohaterski Kapitan Tadeusz Wrona, który zasłynął lądowaniem bez wysuniętego podwozia, dzięki jego postawie nie ucierpiał nikt z 231 pasażerów, którzy byli na pokładzie samolotu. Kapitan Wrona po powrocie z urlopu otrzymał wypowiedzenie z linii lotniczych LOT. Pilot grozi pozwem ponieważ przewoźnik nie zamierza wypłacić odprawy w pełnej wysokości.

Według ustaleń TVN24 kapitan Tadeusz Wrona otrzymał wypowiedzenie 15 lipca, dzień przed swoimi 65 urodzinami. Data ta nie jest przypadkowa, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego piloci po osiągnięciu określonego wieku mają zakaz uczestniczenia w zarobkowym transporcie lotniczym. Przepisy nie pozwalają osobom powyżej 65. roku życia na pełnienie funkcji pilota statku powietrznego. Wypowiedzenie zostało wręczone kapitanowi Wronie po tym jak wrócił on ze zwolnienia lekarskiego po zabiegu na serce.

Kapitan Wrona zwolniony z LOT. Sprawa może trafić do sądu


Kapitan Tadeusz Wrona nie zgadza się z decyzją podjętą przez jego pracodawcę. Pilot posiada nadal licencję do prowadzenia statków powietrznych, zdaniem mecenasa Antoniego Kania-Sieniawskiego, który reprezentuje kapitana Wronę, samo rozporządzenie unijne nie jest także źródłem prawa pracy. Co więcej, do zakresu obowiązków kapitana należą także inne czynności, niż tylko pilotowanie samolotu. Przecież może nadal szkolić młodych pilotów. LOT nie wypłacił także odprawy, w wysokości trzech pełnych pensji. Jak tłumaczy Antoni Kania-Sieniawski, który reprezentuje pilota umowa nie przewiduje odprawy i rozwiązywana jest z określonym okresem wypowiedzenia. Wszystko wskazuje, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Najwyższy wynik Grupy PZU od pięciu lat!

Tadeusz Wrona urodził się w 1954 roku. Karierę lotnictwie rozpoczął na początku lat 80. Sławę przyniosło mu awaryjne lądowanie, które przeprowadził w listopadzie 2011 roku. Uratował wtedy 230 pasażerów lądując Boeingiem-767 bez wysuniętego podwozia na warszawskim Okęciu. Załoga lotu 016, pracownicy obsługi naziemnej lotniska oraz służby ratunkowe zostali odznaczeni za: wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za profesjonalizm i wzorową postawę w obliczu zagrożenia życia ludzkiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze