20 zł kary, za nie przyjście na umówioną wizytę u lekarza

i

Autor: Shutterstock (2) 20 zł kary, za nie przyjście na umówioną wizytę u lekarza

Służba zdrowia

Kara za nieodwołanie wizyty u lekarza. Pacjent zapłaci ponad 20 zł

2024-04-15 11:09

Nieodwołane wizyty w Polsce są sporym problemem, który wiążę się ze stratami, pogłębia problem kolejek i długiego oczekiwania na wizytę. Potencjalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kar za nie przyjście na umówioną wizytę, bez odwołania,

Niezrealizowane wizyty u lekarzy sporym problemem polskiej służby zdrowia

Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2023 roku przepadło aż 400 tys. wizyt u lekarzy. To spadek o 100 tys. względem 2022 roku, choć wciąć skala problemu jest spora. Najwięcej wizyt odwołano u ortopedów, później u kardiologów, fizjoterapeutów, endokrynologów i onkologów

Jak mówił dla RMF FM doktor Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego, niemal codziennie dochodzi do sytuacji, gdy ktoś nie przychodzi na umówioną wizytę. Lekarz wskazuje, że dzieje się to także w przypadku specjalistów, u których na wizytę trzeba czekać czasem tygodniami lub miesiącami i takie sytuacje są "zwyczajnym marnotrawstwem".

Nie przyjdziesz na umówioną wizytę, zapłacisz karę?

Francja radzi sobie z tym problemem poprzez niewysokie kary za nie przyjście na umówioną wizytę. Kara wynosi 5 euro (ok. 21 zł). Zdaniem Krajewskiego taki system w Polsce byłby złym pomysłem, gdyż mógłby zniechęcić Polaków do wizyt u lekarza. W efekcie takie osoby mogłyby później potrzebować pomocy szpitalnej, znacznie kosztowniejszej, zarówno dla zdrowia pacjenta, jak ich służby zdrowia.

Z kolei prof. Jacek Wysocki, również uważa, że kara jest złym pomysłem. Jednak w rozmowie z RMF FM zauważył, że są kraje w których pacjent wpłaca kaucję. Kaucja jest zwracana w stu procentach po wizycie, co zapobiega blokowaniu terminu.

Pieniądze to nie wszystko - Pseudoekologia to nie ekologia

QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w PRLu

Pytanie 1 z 15
Jak nazywała się gra podczas której uczestnicy przesuwali przedmiot w stronę mety: pstrykając w niego palcami?
QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w Polsce ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze