Rodzina wielodzietna

i

Autor: Getty Images Rodzinom wielodzietnym w Polsce przysługuje Karta Dużej Rodziny

Przywileje dla rodzin

Karta Dużej Rodziny 2024. Nowe ulgi i zniżki dla rodzin

2024-04-19 15:26

Karta Dużej Rodziny to program ulg i zniżek dla wielodzietnych rodzin - z trójką lub większa liczbą dzieci. Posiadacze Karty Dużej rodziny mogą liczyć na rabaty m.in. w sklepach czy w branży kulturalnej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej . Dokument można uzyskać bez względu na dochody rodziny. Sprawdź, jakie przywileje przysługują na Kartę Dużej Rodziny.

Kto może otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka. Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:

* w wieku do 18 lat.

* w wieku do 25 lat, o ile uczą się w szkole lub na uczelni.

* bez względu na wiek, jeśli posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, jeśli w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe kryteria.

Ważne!

Rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył ją poprzez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, nie przysługuje prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny. 

Ile kosztuje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny może mieć formę tradycyjną lub elektroniczną. W tym drugim przypadku występuje wersja oprogramowania dedykowanego dla urządzeń mobilnych lub aplikacji mObywatel. Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. Opłatę w wysokości 15 zł płacimy za duplikat, a 10 zł wynosi opłata za domówienie tradycyjnej formy Karty.

Zniżki i ulgi na Kartę Dużej Rodziny

* zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,

 * 50 proc. ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,

 * 75 proc. ulgi opłaty za paszport - dzieci,

 * bezpłatny wstęp do parków narodowych,

* zniżki w kinach, muzeach czy teatrach,

* ulga na prąd,

* zniżki w wybranych stacjach benzynowych oraz sklepach spożywczych,

* zniżki na karnety uprawniający do korzystania z wybranych siłowni, basenów i innych obiektów sportowych,

* zniżki w opłatach za wywóz śmieci ( ustalane przez władze gminy)

Miejsca uznające Kartę Dużej Rodziny są oznaczone informacją „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny". Wszystkie przywileje możemy sprawdzić poprzez wyszukiwarkę partnerów KDR, która jest dostępna na Platformie Informacyjno-Usługowej Emp@tia.

KRD. Dodatkowe zniżki na kolei

 Jak podaje serwis gazetaprawna.pl - "Koleje Wielkopolskie" umożliwiają posiadaczom Karty Dużej Rodziny zakup Karty Wielkopolskiej z 20 zł zniżką od standardowej ceny. Ulga nie łączy się z innymi promocjami czy rabatami. PKP Intercity S.A. oferuje 30 proc. zniżkę na pojedyncze podróże, pod warunkiem że minimum dwie osoby podróżują tym samym pociągiem i w tej samej klasie, nawet jeśli nie są członkami tej samej rodziny. Zniżka łączy się z ustawowymi ulgami. Przewozy Regionalne umożliwiają nabycie pierwszej REGIOkarty rocznej za 140 zł, zamiast normalnej ceny 175 zł. Każdy członek rodziny musi posiadać własną REGIOkartę. Posiadacz REGIOkarty może zakupić bilety zgodnie z taryfą RAZEM, co umożliwia obniżenie ceny biletu jednorazowego o 30 proc. i biletu miesięcznego o 15 proc. Posiadacze REGIOkarty mogą też  korzystać z tańszych biletów na przejazdy obsługiwane przez Przewozy Regionalne, Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie oraz Koleje Wielkopolskie. Zniżki oferowane przez Przewozy Regionalne łączą się z ustawowymi ulgami.

QUIZ PRL. Piosenki z dzieciństwa w Polsce Ludowej. Czy pamiętasz jak to leciało?

Pytanie 1 z 15
W jednym z dziecięcych hitów Natalia Kukulska śpiewała o swoim piesku. Jak się wabił pupil dziewczynki?
QUIZ PRL. Piosenki z dzieciństwa w Polsce Ludowej. Czy pamiętasz jak to leciało?
Tańczące z Promocjami 18 IV 2024

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze