Jak dostać Kartę Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przysługuje bezterminowo wszystkim rodzicom, w tym rodzicom zastępczym oraz prowadzącym rodzinny dom dziecka, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Otrzymać ją mogą nie tylko rodzice, ale także same dzieci, w wieku do 18 roku życia, lub w wieku do 25 roku życia, jeśli nadal się uczą. Osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek m.in. na przejazdy kolejowe (rodzice lub małżonkowie rodziców – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne), zniżek w opłatach paszportowych darmowego wstępu do parków narodowych. W Karcie Dużej Rodziny uczestniczą firmy z różnych branż – od sklepów dla dzieci, przez sklepy z odzieżą, obuwiem, księgarnie, hipermarkety, sklepy elektroniczne, jubilerskie, ośrodki wypoczynkowe, kina, baseny, centra rozrywki.
Karta Dużej Rodziny – korzyści dla przedsiębiorcy
" Rzeczpospolita" informuje, że Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jej pytanie potwierdziło, że korzystanie przy firmowych zakupach z Karty Dużej Rodziny nie wyklucza rozliczenia wydatku w podatkowych kosztach.
- "Wydatek może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli jest związany z działalnością gospodarczą. Nawet pośrednio. Okoliczność, że podatnik korzysta z Karty Dużej Rodziny, nie wyłącza wydatku z kosztów" – stwierdziło Ministerstwo Finansów.
Jak wyjaśnia "Rz", najważniejsze, żeby zakup miał związek z biznesem. "Z ustawy o Karcie Dużej Rodziny nie wynika, że ulgowe zakupy muszą być przeznaczone na cele osobiste. Daje ona uprawnienia członkowi rodziny wielodzietnej (przynajmniej trójka dzieci) bez względu na to, czy jest przedsiębiorcą, czy też nie. Jeśli więc wykorzystamy zakupy w firmie, wydatek jest podatkowym kosztem" - tłumaczy cytowany w "Rz" doradca podatkowy Arkadiusz Łagowski.