Karta Dużej Rodziny w mObywatel
Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, w której rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Rodzice otrzymują taką kartę niezależnie od tego, czy dzieci nadal są na ich utrzymaniu i z nimi mieszkają. Dotąd Ci, którzy posiadali Kartę Dużej Rodziny i chcieli z niej korzystać elektronicznie musieli złożyć dodatkowy wniosek i uiścić opłatę. Od środy 9 czerwca aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację. - Jako rząd dążymy do tego, aby ułatwiać funkcjonowanie obywatelem. Od dzisiaj, każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny będzie mógł z niej korzystać dzięki praktycznej aplikacji" - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodała, że dzięki temu rozwiązaniu Karta Dużej Rodziny stanie się bardziej nowoczesna i a biurokracja związania z wyrobieniem karty zostanie ograniczona do minimum.
Czytaj też! Polski Ład. Tyle naprawdę zyskają Polacy!
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny
Prawo do Karty Dużej Rodziny mają nie tylko rodzice trojga dzieci, ale także rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Prawo do karty przysługuje także małżonkowi rodzica. Dzieci (w tym dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka) również otrzymują Kartę Dużej Rodziny – po spełnieniu określonych warunków. Dzieci te muszą być w wieku do 18. roku życia, lub do 25. roku życia, jeśli uczą się w szkole, lub szkole wyższej. Limity wiekowe nie obowiązują dzieci, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. W chwili składania wniosku o KRD co najmniej troje dzieci w rodzinie muszą spełniałniać wymienione wyżej kryteria. Jeśli w rodzinie tylko jedno lub dwoje dzieci spełnia te warunki, Kartę Dużej Rodziny otrzymają tylko rodzice.
Sprawdź: Frankowicze w Sejmie. Kredyt Dworczyka maleje najwolniej, Dlaczego?
KRD dla mieszkających w Polsce
Prawo do karty przysługuje tylko osobom mieszkającym w Polsce. Mają je nie tylko obywatele Polski, ale także i obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz członkowie ich rodzin, a także cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, status uchodźcy, a także część cudzoziemców, którzy mają prawo czasowego pobytu (tu w zależności od podstawy prawnej tego zezwolenia).
Zniżki z KRD
Dzięki KDR osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek m.in. na przejazdy kolejowe (rodzice lub małżonkowie rodziców – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne), zniżek w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców), darmowego wstępu do parków narodowych. W Karcie Dużej Rodziny uczestniczą firmy z różnych branż – od sklepów dla dzieci, przez sklepy z odzieżą, obuwiem, księgarnie, hipermarkety, sklepy elektroniczne, jubilerskie, ośrodki wypoczynkowe, kina, baseny, centra rozrywki.