Rząd ogłasza nowy program: 12 000 plus na drugie i kolejne dzieci. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i komu przysługuje?

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Karta Dużej Rodziny przechodzi rewolucję. Teraz łatwiej skorzystać ze zniżek

2021-06-09 13:21

Rewolucyjne zmiany w Karcie Dużej Rodziny. Każdy posiadacz tej karty od środy może z niej korzystać dzięki aplikacji mObywatel. Dotąd, jeśli chciał z Karty Dużej Rodziny skorzystać elektronicznie, musiał złożyć wniosek i wnieść opłatę. Teraz Aplikacja mObywatel umożliwia pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację. Dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu korzystanie ze zniżek stanie się prostsze i szybsze.

Karta Dużej Rodziny w mObywatel

Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, w której rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Rodzice otrzymują taką kartę niezależnie od tego, czy dzieci nadal są na ich utrzymaniu i z nimi mieszkają. Dotąd Ci, którzy posiadali Kartę Dużej Rodziny i chcieli z niej korzystać elektronicznie musieli złożyć dodatkowy wniosek i uiścić opłatę. Od środy 9 czerwca aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację. - Jako rząd dążymy do tego, aby ułatwiać funkcjonowanie obywatelem. Od dzisiaj, każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny będzie mógł z niej korzystać dzięki praktycznej aplikacji" - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i dodała, że dzięki temu rozwiązaniu Karta Dużej Rodziny stanie się bardziej nowoczesna i a biurokracja związania z wyrobieniem karty zostanie ograniczona do minimum.

Czytaj też! Polski Ład. Tyle naprawdę zyskają Polacy!

Express Biedrzyckiej - Paweł Kukiz: Kaczyński nie będzie mnie trzymał za pysk

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny

Prawo do Karty Dużej Rodziny mają nie tylko rodzice trojga dzieci, ale także rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Prawo do karty przysługuje także małżonkowi rodzica. Dzieci (w tym dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka) również otrzymują Kartę Dużej Rodziny – po spełnieniu określonych warunków. Dzieci te muszą być w wieku do 18. roku życia, lub do 25. roku życia, jeśli uczą się w szkole, lub szkole wyższej. Limity wiekowe nie obowiązują dzieci, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. W chwili składania wniosku o KRD co najmniej troje dzieci w rodzinie muszą spełniałniać wymienione wyżej kryteria. Jeśli w rodzinie tylko jedno lub dwoje dzieci spełnia te warunki, Kartę Dużej Rodziny otrzymają tylko rodzice.

Sprawdź: Frankowicze w Sejmie. Kredyt Dworczyka maleje najwolniej, Dlaczego?

KRD dla mieszkających w Polsce

Prawo do karty przysługuje tylko osobom mieszkającym w Polsce. Mają je nie tylko obywatele Polski, ale także i obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz członkowie ich rodzin, a także cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, status uchodźcy, a także część cudzoziemców, którzy mają prawo czasowego pobytu (tu w zależności od podstawy prawnej tego zezwolenia).

Sonda
Czy 500 plus powinno zostać podwyższone?

Zniżki z KRD

Dzięki KDR osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek m.in. na przejazdy kolejowe (rodzice lub małżonkowie rodziców – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne), zniżek w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców), darmowego wstępu do parków narodowych. W Karcie Dużej Rodziny uczestniczą firmy z różnych branż – od sklepów dla dzieci, przez sklepy z odzieżą, obuwiem, księgarnie, hipermarkety, sklepy elektroniczne, jubilerskie, ośrodki wypoczynkowe, kina, baseny, centra rozrywki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze