17-letni wędkarz poparzony prądem! Przerażający wypadek pod Grójcem

i

Autor: MediaPromo/cc0/Pixabay.com O wielkim pechu może mówić 17-letni wędkarz z gminy Pniewy pod Grójcem, który został poparzony prądem w czasie łowienia ryb na prywatnej posesji, zdj. ilustracyjne

Karta wędkarska

Karta wędkarska droższa od stycznia 2023. Ile kosztuje wyrobienie?

2023-01-02 4:21

Złe wiadomości dla wędkarzy. Jak podaje Polsat News od 2023 roku podrożeją karty wędkarskie. Straż Rybacka obawia się, że wzrost cen pozwoleń na wędkowanie może doprowadzić do rozwoju kłusownictwa. Z powodu rosnących cen narybku czy pszenicy, którą karmione są ryby, zdrożeją także karty wędkarskie, które uprawniają do łowienia w polskich wodach śródlądowych.

Od 2023 roku podrożeją karty wędkarskie

Karta wędkarska to dokument potwierdzający kwalifikacje i znajomość obowiązującego regulaminu oraz świadectwo posiadania wiedzy o łowieniu ryb i ich wymiarach ochronnych. Warto zaznaczyć, że bez pozwolenia na państwowych wodach łowić nie wolno. Jak ustalił Polsat News, od nowego roku cena wyrobienia pozwolenia znacznie wzrośnie. Ceny będą różnić się w zależności od regionu. W województwie opolskim od stycznia dokument będzie kosztował 450 zł. Najdroższy będzie w Szczecinie - nawet 550 zł. 

Wysokie koszty wyrobienia pozwolenia na łowienie w państwowych wodach rodzą obawy, że wiele mniej zamożnych osób może zrezygnować z opłacenia karty i kontynuować wędkowanie w sposób nielegalny. 

- Podejrzewamy, że coraz więcej osób będzie wędkować bez dokumentów uprawniających do połowu - powiedziała komendantka Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Opolu, Maria Niedziółka, w rozmowie z "Polsat News". - Myślę, że zubożenie społeczeństwa także spowoduje, iż ludzie będą ryzykować nad wodą i łowić ryby bez uprawnień - dodaje. 

Łowienie ryb bez odpowiednich dokumentów skutkuje mandatem w wysokości 200 zł. Kara grzywny może zostać nałożona przez Państwową Straż Rybacką, policję, Straż Leśną czy Straż Parków Narodowych i Krajobrazowych. W szczególnych przypadkach kłusownicy mogą nawet trafić przed sąd.

Sonda
Czy lubisz wędkować?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Najnowsze