inflacja, portfel

i

Autor: Pixaby Szczyt inflacji w Polsce. Ekonomista ujawnił datę

Katastrofalne informacje. Inflacja coraz mocniej zakorzenia się w gospodarce

2022-05-16 7:21

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce podskoczyły o 5,5 proc. To bardziej, niż powinny wzrosnąć w ciągu dwóch lat, gdyby Narodowy Bank Polski wypełniał swój cel inflacyjny - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta zaznacza, że w samym kwietniu wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł o 12,4 proc. rok do roku i o 2 proc. w stosunku do marca. "Tak jak w poprzednich miesiącach drożeją przede wszystkim paliwa, nośniki energii i żywność, co jest pokłosiem sytuacji na globalnym rynku surowców" - wylicza dziennik. "Przybywa jednak dowodów na to, że inflacja w Polsce się utrwala. A to oznacza, że nawet jeśli szczyt osiągnie latem 13–15 proc. – tak zakłada większość ekonomistów – będzie opadała wolniej, niż dotąd oczekiwano" - podkreśla. "W ocenie analityków trzeba się liczyć z tym, że także w 2023 r. inflacja będzie przekraczała 10 proc." - podkreśla gazeta.

Połowa Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem rządu jest walka z inflacją, według 22 proc. priorytetem jest odblokowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Uczestników sondażu zapytano, co - ich zdaniem - jest najważniejszym zadaniem rządu w najbliższych miesiącach. 50,7 proc. respondentów wskazało na walkę z inflacją, 22 proc. - na odblokowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Według 8 proc. ankietowanych najważniejsze jest wzmocnienie polskiej armii.

Zwiedzanie zabytkowego kanału Lindleya na Pradze północ

6 proc. respondentów za priorytet uznało pomoc dla uchodźców z Ukrainy; a 5,9 proc. - działania dyplomatyczne ws. zaostrzenia sankcji wobec Rosji. 1,3 proc. respondentów wśród możliwych odpowiedzi wskazało: "inne zadanie", natomiast 6,1 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.

 "Walkę z inflacją za priorytetowe zadanie rządu uważa prawie 2 na 3 badanych (63 proc.) do 24 roku życia i 55 proc. badanych o dochodach wynoszących od 3001 zł do 5000 zł netto. Częściej niż pozostali respondenci odpowiedź tę wskazywali mieszkańcy miast liczących między 100 tys. a 199 tys. mieszkańców. Odblokowanie środków finansowych z Unii najczęściej wskazywali badani, którzy ukończyli 50 rok życia – co trzeci z nich" - skomentowała wyniki badania Małgorzata Bodzon z SW Research.

 Badanie przeprowadziła agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel 10 -11 maja br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Sonda
Czy uważasz, że przez programy takie jak 500 plus czy trzynastki dla emerytów w Polsce rosną ceny?
Najnowsze