„Kazachstan ma w Polsce partnera”. Umowy o współpracy gospodarczej podpisane [ASTANA EXPO 2017]

2017-09-06 19:28

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Astanie spotkał się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. W ramach odwiedzin wystawy Astana Expo 2017 i zbliżających się obchodów Dnia Polskiego, odbyło się także spotkanie prezydentów obu krajów, którego celem jest zacieśnienie współpracy gospodarczej w najważniejszych dla gospodarek obszarach. We wtorek podczas wizyty w pałacu prezydenckim Kazachstanu AK Orda podpisano umowy m.in. w zakresie rozwoju i ochrony środowiska.

Prezydent Kazachstanu w oświadczeniu dla prasy podkreślił, że początkiem zacieśniania polsko-kazachstańskiej współpracy była jego zeszłoroczna wizyta w Warszawie. Zaznaczył także, że „jako państwa mamy podobne podejście do spraw międzynarodowych". Prezydent Nazarbajew zaznaczył, że w zeszłym roku kazachstańska gospodarka przyjęła na swój grunt 115 nowych polskich przedsiębiorstw (choć polski rząd szacuje tę liczbę na ok. 200 – przyp. red.).

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda zacieśnia współpracę z Kazachstanem [EXPO 2017 ASTANA]

- To pozwala nam patrzeć z optymizmem w przyszłość – mówił. (...) Wprowadziliśmy tzw. Plan pięciu reform, po to by trafić do czołówki pięćdziesięciu najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Niedawno staliśmy się pełnoprawnym członkiem organizacji WHO, za co jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce, ponieważ wspierała nas w dążeniu do tego celu.

Prezydent podkreślał także wagę Kazakh Invest w rozwoju tamtejszej przedsiębiorczości (organizacja ta to kazachski odpowiednik Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – przyp.red.), znaczenie wprowadzonego od początku roku ruchu bezwizowego dla Polaków oraz zmian w Konstytucji, które zostały wprowadzone, by ułatwić działanie kazachskim przedsiębiorcom. - Kazachstan jest kluczowym partnerem dla Polski w regionie Azji Centralnej, doskonałym do poszerzenia możliwości w regionie, szczególnie w kontekście potęgi Rosji – zakończył Nazarbajew.

Z kolei prezydent Andrzej Duda podkreślał, jak ważna była zeszłoroczna wizyta kazachskiej głowy państwa, szczególnie w kontekście załamania współpracy gospodarczej w 2014 roku: - Realizujemy bardzo ważne zadania zmierzające do pobudzenia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem. (...) Dziękuję za bardzo wyraźny impuls dany przedsiębiorcom poprzez pokazanie otwarcia na współpracę z polskim biznesem, co zaowocowało ogromnym wzrostem wzajemnej wymiany handlowej już w I poł. 2017 roku: polski eksport wzrósł bowiem o 50 proc., a import o 80 proc. To spektakularny wynik jak na pół roku i wierzę, że wyprowadzimy wspólnie wzajemną wymianę gospodarczą z kryzysu, w jaki wpadła w 2014 roku. Tendencja spadkowa została odwrócona, co wiązało się głównie z konfliktem na Ukrainie i związanymi z nim sankcjami. (...) Chciałbym, żebyśmy w zakresie inwestycji przekroczyli granicę 3 mld dol. – wyraził nadzieję prezydent RP.

Czytaj również: Awaria elektrowni atomowej w Belgii? Ekspert mówi o "bolesnej prawdzie"

Andrzej Duda mówił również o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Polski, którzy przebywają na terenie Kazachstanu do 30 dni oraz uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa-Astana, które realizuje PLL LOT, co według niego znacznie ułatwi współpracę. Wyraził także nadzieję, że wkrótce i obywatele Kazachstanu będą mogli podróżować do Polski bez wiz. - Dziękowałem również panu prezydentowi (Kazachstanu – przyp.red.) za poparcie polskiej kandydatury jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. (...) Kazachstan jest dzisiaj członkiem Rady Bezpieczeństwa na lata 2017-2018, w przyszłym roku razem będziemy współpracować w tym zakresie i liczymy, że będziemy mogli korzystać z kazachskich doświadczeń, ponieważ jako państwo buduje architekturę pokoju w Syrii i to właśnie w Kazachstanie odbywają się spotkania zmierzające do zakończenia tego konfliktu zbrojnego. Rola ta jest niebagatelna.

Na koniec przemówienia zaznaczył: - Ma pan prezydent we mnie partnera, będziemy zmierzać w tym samym kierunku. Cieszę się, że możemy działać razem. W obecności prasy w Pałacu Prezydenckim podpisano umowy obustronne: w imieniu Polski - minister środowiska, prof. Jan Szyszko w sprawie karty programu partnerstwa Zielony Most, a podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju porozumienie w sprawie rozwoju obu gospodarek. W środę, 6 września zorganizowano także Kazachstańsko-Polskie Forum Gospodarcze podczas którego dyskutowano o finansowaniu, rozwoju i współpracy w zakresie strategicznych dla obu gospodarek gałęzi, m.in. energetyki, przemysłu wydobywczego, współpracy regionalnej czy rozwoju infrastruktury.

Na Polsko-Kazachskim Forum Gospodarczym podpisano dokładnie dziesięć umów o współpracy gospodarczej: memorandum pomiędzy firmą Polpharma SA a Narodową spółką KAZAKH INVEST w sprawie budowy nowej linii produkcyjnej GMP do produkcji produktów biogenerycznych. Jej wartość sięga 15 mln dolarów. Podpisano także dokumenty o współpracy pomiędzy Pocztą Polską SA i Kazpoczta SA o współpracy w dziedzinie biznesu pocztowego, w ramach międzynarodowych organizacji pocztowych, a także w zakresie logistyki, integracji produktów oraz koordynacji działań z innymi operatorami pocztowymi dotyczącymi innowacji i e-handlu. Kolejne porozumienie dotyczyło także wspólnej edycji znaczków: „Armia Andersa - Szlak Nadziei" pomiędzy Pocztą Polską SA i Kazpoczta SA. Memorandum dotyczyło również partnerstwa pomiędzy PTAK Warsaw Expo i Izbą Handlu Międzynarodowego Republiki Kazachstanu. Dotyczyć ma współpracy handlowej i inwestycyjnej pomiędzy przedsiębiorcami i organizacjami biznesowymi obu państw oraz Unią Europejską w ramach inicjatywy gospodarczej "Silk Road".

Sprawdź koniecznie: Polska zbuduje elektrownię atomową! Znamy datę jej uruchomienia

Zawarto także umowę pomiędzy PTAK Warsaw Expo i Spółką МВК Expo Group oraz porozumienie partnerskie pomiędzy Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie a Centrum Transferu i Komercjalizacji Technologii Rolnych w zakresie wymiany informacji i doświadczeń w dziedzinie technologii rolnych, innowacji i badań, a także pomiędzy Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach a Centrum Transferu i Komercjalizacji Technologii Rolnych w zakresie technologii rolniczych, innowacji, badań nad rozwojem hodowli sadzonek i innych materiałów sadzeniowych. Inne sygnowane przez obu prezydentów dokumenty to porozumienie pomiędzy Przedsiębiorstwem Produkcyjno – Handlowo – Usługowym SOLDRIP Sp. z o.o. i spółką FTC Equity o budowie systemu nawodnieniowego w sadach jabłoniowych o łącznej powierzchni 1085 hektarów, w latach 2017-2020, w Żambylskim, Południowo-Kazachstańskim i Ałmatyńskim obwodzie Republiki Kazachstanu, a także list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej zarządzania lotniczym ruchem bezzałogowym pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i KAZAeronavigacja. Najdroższa wartość podpisanej (podanej do informacji publicznej kwoty) na chwilę obecną umowy jest dokument pomiędzy Akim Obwodu Pawłodarskiego i Krajową Izbą Gospodarczą, która sięga 20,9 mln dolarów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze