ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: SHUTTERSTOCK

PUE ZUS

Każdy przedsiębiorca musi zgłosić się do ZUS. Czasu na to coraz mniej

2022-09-28 18:54

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy będą mieli obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Nowy obowiązek dla przedsiębiorców

Zgodnie z najnowszymi przepisami wszyscy przedsiębiorcy powinni posiadać aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Posiadanie profilu umożliwi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych komunikację z daną firmą. Posiadanie profilu będzie obowiązkowe od przyszłego roku. Na jego założenie przedsiębiorcy mają czas do 30 grudnia 2022 roku.

Jak informuje "Puls Biznesu" nie ma znaczenia czy przedsiębiorca ma zamiar zatrudniać pracowników - do tej pory wyłącznie pracodawcy rozliczający składki za więcej niż pięć osób musieli posiadać profil teleinformatyczny.

Profil PUE ZUS. Nie zrobisz tego sam? ZUS założy go za ciebie

"To właśnie na profil PUE ZUS będzie przychodziła korespondencja z zakładu, dlatego ważne jest, aby pozostawał on aktywny, by nie przeoczyć ważnych dla płatnika treści z ZUS-u" - poinformowała Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim cytowana przez PB.

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wywiąże się z tego obowiązku, ZUS założy profil w jego imieniu - do 31 stycznia 2023 roku. Im szybciej pracodawca podejmie się założenia profilu, tym więcej czasu będzie miał na zapoznanie się z jego funkcjonowanie.

Dokumenty, korespondencja i L4 - wszystko w jednym miejscu

Jak informuje portal "Puls Biznesu" za pośrednictwem profilu teleinformatycznego pracodawca będzie miał możliwość wysłania do ZUSu dokumentów elektronicznych oraz odbioru urzędowej korespondencji. 

Profil umożliwia również uzyskanie natychmiastowego dostępu do informacji na temat L4 zatrudnionych w firmie pracowników. Pracownik nie będzie musiał dostarczać do pracodawcy e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) w formie papierowej - te informacje również będą dostępne na profilu. 

" To tam ZUS będzie kierował korespondencję do płatnika. Warto wiedzieć, gdzie jej szukać, jak odpowiadać czy wysyłać wnioski do ZUS. Jeśli ktoś chciałby wyjaśnień, wsparcia, to nasi pracownicy chętnie w tym pomogą. Pomoc można uzyskać korzystając z e-wizyty w ZUS, czyli wideorozmowy z naszym ekspertem, lub osobiście w każdej placówce. Na miejscu pracownicy zakładu pokażą też funkcjonalność PUE ZUS i możliwości, jakie stwarza" - wyjaśniła Beata Kopczyńska cytowana przez "PB".

Kwestia podpisu elektronicznego

Nowe przepisy obejmują również kwestie podpisów elektronicznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem przedsiębiorca kierujący korespondencję do urzędu będzie mógł podpisać ją swoim kwalifikowanym podpisem elektronicznym, zaufanym - lub może na niej widnieć podpis osoby odpowiedzialnej za przekazanie dokumentów do urzędu - wyjaśnia "PB".

Profil PUE ZUS. Jak go założyć?

Profil na platformie można założyć osobiście w placówce ZUS lub online. W przypadku wersji elektronicznej należy potwierdzić profil za pośrednictwem bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub e-podpisu. Można to również zrobić przez ePUAP.

Sonda
Korzystasz z systemu ZUS Płatnik?
Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Przez politykę PiS stracimy pieniądze z KPO? Włodzimierz Cimoszewicz rozwiewa wątpliwości.

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "W Brukseli nie siedzą durnie, widzą, jak PiS kręci - Włodzimierz Cimoszewicz [EKSPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze