Jacek Sasin

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Jacek Sasin

Zmiany podatkowe

Nowy podatek dla firm. Wicepremier Sasin ujawnia kolejne szczegóły

2022-09-28 16:43

Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, poinformował, że optymalne rozwiązania do projektu ustawy o opodatkowaniu nadmiarowych marż powinny zostać przedstawione w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Podkreślił, że aktualnie trwają prace nad projektem. Zaznaczył również, że opodatkowanie nie będzie dotyczyło wyłącznie spółek energetycznych.

Podatek od zysków nadzwyczajnych. Jacek Sasin ujawnia szczegóły

"W tej chwili pracujemy nad tym projektem, dyskutujemy. Myślę, że około dwóch, trzech tygodni to jest ten moment, kiedy będziemy mogli powiedzieć o wypracowaniu pewnych rozwiązań, które będą optymalne" - powiedział Sasin zapytany, kiedy projekt ustawy o opodatkowaniu nadmiarowych marż będzie gotowy. "Podkreślam, że integralną częścią tego projektu jest propozycja ustanowienia maksymalnej ceny energii elektrycznej dla odbiorców wrażliwych - szkół, szpitali ale również samorządów" - dodał.

Kogo obejmie nowy podatek? Zapłacą spółki energetyczne i banki

Wicepremier poinformował, że opodatkowanie nadmiarowych marż będzie dotyczyło nie tylko spółek energetycznych, ale też banków. Dodał, że podatek nie będzie pobierany od firm, które się np. rozwijają przez pozyskanie nowych klientów.

"To nie są tylko spółki energetyczne, bo są również inne spółki, chociażby banki, które również takie zyski uzyskują. Przygotowałem takie założenia, które zakładają podatek od nadmiarowych marż, nie zysków, bo przecież rozumiemy, że firmy uzyskują wyższe zyski z różnych powodów, nie tylko dlatego, że podnoszą w sposób nieuzasadniony ceny, ale również chociażby z tego powodu, że pozyskują nowych klientów rozrastają się, są coraz większe. Oczywiście za to nikt nie ma zamiaru tych firm karać" - powiedział Sasin.

Podatek od zysków nadmiarowych. Rozwiązanie zlecone przez premiera

Jak wyjaśnił wicepremier, przygotowanie rozwiązań dotyczących opodatkowania nadmiarowych marż zostało mu zlecone przez premiera Mateusza Morawieckiego. "Pan premier Morawiecki wręcz polecił mi przygotować tego typu rozwiązania. Mówił o tym pan premier przecież publicznie, chociażby w ostatni weekend i podkreśla to wielokrotnie, więc na takimi rozwiązaniami pracujemy" - stwierdził Jacek Sasin. "Pracujemy nad takim projektem, który spowoduje, że Polacy będą chronieni przed chęcią niektórych firm maksymalizowania swoich zysków w sposób nieuzasadniony, kosztem konsumentów" - powiedział szef MAP. Jak informował w ubiegłym tygodniu wicepremier Sasin, szacowane wpływy z opodatkowania nadmiarowych marż mogą wynieść 13,5 mld zł.

Sonda
Jak oceniasz pracę Jacka Sasina?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze