Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER Magdalena Rzeczkowska

Kiedy będzie szczyt inflacji? Minister Finansów podaje konkretne informacje

2022-05-28 8:31

Kiedy skończy się drożyzna? Podawane przez GUS informacje o rosnących cenach nie napawają optymizmem. Inflację może zauważyć każdy kto odwiedza sklepy i płaci rachunki. Do kiedy ceny będą rosnąć? Kiedy będzie szczyt inflacji? Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, odpowiedziała na to pytanie w rozmowie z "Super Biznesem".

Minister finansów o szczycie inflacji

Inflacja rośnie i osiągnęła już poziomy nienotowane od ponad dwudziestu lat. Inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. W marcu wskaźnik wyniósł 11 proc. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost inflacji są ceny żywności. Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji? Ekonomiści wskazują na czerwiec lub lipiec i spodziewają się wskaźnika ok. 13 proc. Co na to rząd?

- Nad tym głowią się ekonomiści na całym świecie, bo dziś inflacja jest globalnym problemem. Sytuacja geopolityczna jest tak nieprzewidywalna, że nie jest to łatwe do określenia. Wydaje się z dzisiejszej perspektywy, że w trzecim, czwartym kwartale tego roku inflacja powinna się stabilizować i nawet delikatnie spadać. W kolejnym roku ten spadek powinien być bardziej zauważalny. Podobne prognozy ma Komisja Europejska - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Rzeczkowska odniosła się także do pytania o poziom inflacji, czy dojdziemy do 20 proc. - Nie, nie. Jeśli znów nie wydarzy się coś bardzo nieprzewidzianego, to w stosunku do ostatniego odczytu (12,4 proc. w kwietniu br. - red.) inflacja urośnie jeszcze o 1-1,5 pkt proc., a potem zacznie spadać - prognozuje minister finansów.

Czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone

Minister odpowiedziała, czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone, do kiedy i czy w takim samym kształcie.

- W tej chwili została podjęta decyzja i ona się materializuje, jeżeli chodzi o obszar akcyzowy (...), czyli Tarczę 1.0. Jeżeli zaś chodzi o Tarczę 2.0, czyli czasową obniżkę VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy, to ona obowiązuje do końca lipca i jeszcze nie ma decyzji odnośnie do jej ewentualnego przedłużenia. Teraz musimy przyglądać się każdej złotówce i ostrożnie podejmować decyzje odnośnie do wydatków czy ubytków w podatkach - powiedziała Rzeczkowska.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu względem inflacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze