Michał Wierciński

i

Autor: Andrzej Rudiak / Super Express

EKG 2024

Drugi Polak poleci w kosmos. Wiemy czym się będzie tam zajmował

2024-05-11 15:52

"Sławosz Uznański rzeczywiście jest kandydatem na drugiego astronautę w naszej historii. Pokonał ponad 22 tysiące konkurentów. Dzisiaj nie możemy powiedzieć, kiedy on dokładnie poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dlatego, że ta data po prostu nie jest znana. Ta data zależy od bardzo wielu czynników, od aspektów technicznych, od kwestii związanych z przygotowywaniem eksperymentów, które będą w trakcie jego pobytu" - poinformował Michał Wierciński, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, w rozmowie z Super Biznesem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. A czym się będzie zajmował nasz astronauta?

Branż kosmiczna rośnie w siłę. Polski astronauta przeprowadzi kilkanaście eksperymentów

Jak przyznał Wierciński z Polskiej agencji Kosmicznej, przez dwa tygodnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Sławosz Uznański będzie realizował różnego rodzaju eksperymenty. To będą eksperymenty zlecone przez Europejską Agencję Kosmiczną, natomiast będzie również grupa polskich eksperymentów"- zapowiada Wierciński i dodaje, że  "w tej chwili dopinamy szczegóły formalne, jeżeli chodzi o te eksperymenty, których będzie kilkanaście.

"W zdecydowanej większości one będą dotyczyły kwestii dotyczących tego, jak reaguje organizm ludzki na pobyt w warunkach mikrograwitacji, innym przykładem będzie eksperyment, który pozwoli opracować strategie żywieniowe w trakcie bardzo długich lotów kosmiczych, na przykład na Marsa. Kolejny projekt będzie dotyczył przetestowania w warunkach mikrograwitacji polskiego komputera programowego, również zawierającego elementy sztucznej inteligencji" - opowiadał w studiu Super Biznesu, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej, podczas EKG w Katowicach. 

Jak ocenia wiceprezes Agencji, przez ostatnie lata, polski sektor kosmiczny, polskie firmy, osiągnęły bardzo duży progres. "W najbliższych miesiącach, a nawet kilkunastu tygodniach w tym roku będziemy świadkami bardzo ważnych wydarzeń, które z mojej osobistej perspektywy są pewnymi kamieniami milowymi związanymi z rozwojem polskiej branży kosmicznej" - stwierdził Wierciński.

 Jak poinformował Super Biznes, Wierciński, na początku lipca 2024 r., ze Stanów Zjednoczonych wystrzelony zostanie satelita Eagle Eye, sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań.

"Jest to mikrosatelita technologiczna o wadze 60 kg. Jej głównym zadaniem będzie demonstracja różnego rodzaju technologii, które zostały opracowane przez polskie podmioty, które stworzyły tego satelitę' - zapowiada wiceprezes. i dodaje, że " będziemy testowali kwestie związane z łącznością z radiem, systemami pokładowymi, komputerem pokładowym. Będzie również przetestowany sensor optyczny, czyli mówiąc kolokwialnie teleskop, którego celem jest pozyskiwanie zdjęć" - zapowiada wiceprezes Wierciński z Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Wierciński dodał, że kluczowym elementem pozwalającym na przyspieszenie polskiego sektora kosmicznego, jest stabilne źródło krajowe finansowania projektów kosmicznych, a tego źródła na dzień dzisiejszy cały czas nie ma. Mamy nadzieję że to się zmieni - przyznał wicperezes Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Cały wywiad możemy oglądać w załączonym materiale wideo. 

EKG 2024 Michał Wiercinski

QUIZ PRL: Kawałek raju w PRLu

Pytanie 1 z 10
Logo Baltony zawierało postać:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze