Całkowity zakaz handlu

i

Autor: arc. Całkowity zakaz handlu

Kiedy najbliższa niedziela handlowa 2022? Trochę poczekamy

2022-02-26 9:32

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w Polsce w 2017 roku. Od tego momentu tylko w wyznaczone niedziele w roku, mogą być otwarte sklepy wielkopowierzchniowe. Z roku na rok, dni handlowych jest jednak coraz mniej. Ostatnia niedziela handlowa w 2022 roku była 30 stycznia. Na najbliższą przyjdzie nam poczekać ponad miesiąc!

Kiedy najbliższa niedziela handlowa?

Przez cały luty, nie było ani jednej niedzieli handlowej. Co więcej, nie będzie takowej przez cały marzec. Na najbliższą trzeba czekać aż do 10 kwietnia. Oczywiście ustawa o zakazie handlu w niedzielę ma pewne wyjątki, jeśli np. za kasą zasiada właściciel sklepu, lokal może być otwarty. Ponadto nie brakuje sklepów, które mimo zaostrzenia ustawy od 2022 roku, omijają zakaz i działają przez siedem dni w tygodniu.

Zgodnie z założeniami ustawy, niedziel handlowych jest z roku na rok coraz mniej. Na 2022 rok zaplanowano jedynie siedem terminów. Pierwsza niedziela handlowa przypadała 30 stycznia. Kolejna wcześniej wspomnianego 10 kwietnia, później 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia i 18 grudnia.

Szturm na Biedronkę w Ursusie. Tak ominęli zakaz handlu w niedzielę

Niedziele handlowe przed świętami

Zastanawiające może być, dlaczego są tak długie przerwy między niedzielami handlowymi (np. dwumiesięczne), a w kwietniu i grudniu są aż dwa dodatkowe dni z otwartymi sklepami. Wynika to ze świąt Wielkanocy i Bożego Narodzenia, podczas których centra handlowe przechodzą prawdziwe oblężenia. Niedziele handlowe pomagają rozładować ruch i rozłożyć go na więcej dni.

Sonda
Czy niedziele niehandlowe to dobry pomysł?
Najnowsze